Nvidia GeForce GTX 680 – Nowy król wydajności

geforce-gtx-680Dzisiaj wszyscy, którzy czekali z niecierpliwością na nowe karty graficzne od Nvidii oparte na architekturze Kepler, nareszcie mogą odetchnąć… no właśnie, ale czy na pewno z ulgą ?, tego dowiedziecie czytając poniższy tekst.

Nowe karty GeForce GTX 680, z technicznego punktu widzenia są czymś innym niż pierwotnie zakładano. Mała przebudowa w układach Kepler wpłynęła przede wszystkim na ilość procesorów CUDA, których jest teraz aż 1536. W porównaniu do starszego GTX’a 580 mamy w tym przypadku aż trzykrotny ich przyrost. Jednostki teksturujące również zostały powielone tym razem dwukrotnie i jest ich 128. Co ciekawe jednostek rasteryzujących jest nieznacznie mniej w porównaniu do poprzednika (32).

Zabieg zwiększający ilość rdzeni CUDA w tak dużym stopniu, musiał się niestety odbyć kosztem taktowań. Ciekawym posunięciem jest implementacja trybu Boost dla zegara rdzenia graficznego, który zastępuje teraz całkowicie zegar dla procesorów strumieniowych Nvidii.  Rdzeń graficzny taktowany jest z częstotliwością 1006MHz, natomiast w trybie Boost zegar osiąga średnią prędkość 1058MHz. Na pokładzie nowego GTX’a 680 mamy 2GB pamięci GDDR5, na szynie o szerokości 256-bitów i częstotliwości efektywnej 6GHz. Karta została wykonana w nowym procesie technologicznym 28nm a jej maksymalny pobór prądu został ustalony na poziomie 195W. To prawie o 50W mniej w przypadku GeForce’a GTX 580.

Nvidia przyzwyczaiła nas, że podczas premiery swoich topowych modeli GeForców często mieliśmy do czynienia z kartami o dosyć sporych gabarytach i wykorzystaniu dużej powierzchni rdzenia. GeForce GTX 680 zrywa z tym trendem i na powierzchni rdzenia 294mm² mamy upchanych 3.5 miliarda tranzystorów. To więcej niż w przypadku GTX’a 580 jak również GTX’a 480.

Wracając do zmian jakie zaszły w układach GK104, taktowanie zegara w trybie Boost wymaga pewnego wyjaśnienia. Nie jest to bowiem maksymalna częstotliwość jaką może osiągnąć zegar rdzenia graficznego, lecz uśredniona wartość z jaką pracuje przeciętny GeForce GTX 680. Oznacza to, że podczas obciążenia rdzeń karty graficznej może osiągać wyższą lub niższą częstotliwość niż 1058MHz, nie będzie ona jednak spadała poniżej częstotliwości zegara bazowego, czyli 1006MHz. Wpływ na zmniejszenie bądź zwiększenie częstotliwości taktowania mają pobór mocy karty graficznej i osiągana przez nią temperatura. Domyślnie producent zastosował blokadę na poziomie 170W. Gdy karta osiągnie taki pobór mocy, zegar nie będzie mógł pracować z wyższą częstotliwością. Oczywiście gdy chcemy podkręcać kartę, blokadę można ustalić na wyższy poziom. Podobnie jest w przypadku temperatury, której wartość progowa dla wyższej częstotliwości taktowania wynosi ok 70°C. Oprócz zwiększenia współczynnika poboru mocy dla wyższego taktowania, możemy również ustalić skok z jakim odbywać ma się overclocking. Domyślna wartość dla GTX’a 680 wynosi 13MHz i można ją oczywiście podnieść. Kombinacja obydwu powyższych plus wydajne chłodzenie, może skutkować całkiem niezłym overclockingiem.

geforce-gtx-680-2

Budowa karty i temperatury

Wygląd i budowa GTX’a 680 jest nieznacznie zmieniona względem poprzednika. Wiatrak przeniósł się ze środka na prawą stronę karty zajmując jedno miejsce na wtyczkę zasilającą. Nie zrezygnowano jednak z dodatkowego zasilania, lecz przeniesiono je na druga stronę karty co zdecydowanie jest nietypowym rozwiązaniem. Za chłodzenie karty odpowiedzialny jest masywny aluminiowy radiator, pod którym znajdują się komora parowa.

Karta wyposażona jest w dwa porty DL-DVI, (z czego jeden niestety zajmuje sporą powierzchnię wylotu powietrza) 1x złącze HDMI oraz 1x DisplayPort.

GTX 680 pod obciążeniem nagrzewa się do ok. 78ºC, natomiast w spoczynku jego temperatura sięga ok 32ºC.

Wydajność

Testy wydajnościowe w grach pokazują jak duży potencjał ma w sobie GTX 680 i tutaj wszyscy rzeczywiście mogą odetchnąć z ulgą dlatego, że jednym z nielicznych przypadków gdzie nowy GeForce GTX 680 sprawdza się gorzej niż Radeon HD 7970 jest gra Crysis:Warhead. W większości przypadków nowa karta Nvidii wyprzedza o kilkanaście procent wspomnianego Radeona i o średnio ponad 30% GTX’a 580. W benchmarku Unigine Heaven GTX 680 także wypada lepiej od HD 7970 o ok 17%.

GeForce GTX 680 jest też tańszy od Radeona HD 7970 i kosztuje 499USD, natomiast HD 7970 ok. 550USD. Można się więc spodziewać, że AMD obniży ceny swoich Radeonów, z czego wypada się tylko cieszyć.

Karta Nvidii przejmuje koronę najwydajniejszego jednoprocesorowego układu graficznego i chyba szybko jej nie odda.

źródło:anandtech

This entry was posted in Karty graficzne, Newsy and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>