Nvidia zmienia specyfikację układów Kepler

Nvidia_Kepler_zmiana_specyfikacjiW sieci pojawiły się ciekawe informacje na temat przebudowy nowych układów graficznych Kepler od Nvidii pod względem technicznym.

Nowy projekt firmy wprowadza zmiany związane z funkcjonowaniem procesorów CUDA. Dotychczas Nvidia w swoich kartach graficznych stosowała mniejszą ilość rdzeni CUDA, były one jednak wyżej taktowane. Wygląda na to, że teraz ma się to zmienić i układy Kepler oparte na rdzeniu GK104 (następca GTX’a 580) będą posiadały większą ilość procesorów strumieniowych.

Nowa specyfikacja zakłada funkcjonowanie 1536 procesorów CUDA, które mają być taktowane z częstotliwością 950MHz.To dwa razy więcej niż dotychczas zakładano. Zmiany dotyczą również jednostek teksturujących, których jest więcej niż w podawanej wcześniej specyfikacji (mowa jest o 128 jednostkach teksturujących). Ilość jednostek rasteryzujacych uległa natomiast zmniejszeniu i jest ich teraz 32. Na tym zmiany jednak się jeszcze nie kończą. W obecnej specyfikacji mamy 256-bitową szynę pamięci zamiast 384-bitowej, sama pamięć  2GB GDDR5 ma być taktowana z szybkością 1250MHz (efektywne 5GHz) i posiadać przepustowość danych rzędu 160GB/s.

Jak widać zmiany są na prawdę spore i jeżeli wejdą w życie może to oznaczać, że karty AMD i Nvidii będą do siebie bardziej podobne niż dotychczas. Można się jednak zastanawiać nad decyzją Nvidii, czy nie jest ona przypadkiem spowodowana chęcią wypuszczenia nowej serii GeForce’ów wcześniej niż zakładano (zresztą słusznie) i co za tym idzie rezygnacji z technologii produkcyjnej wykorzystującej standardowy pobór mocy. Jeżeli to prawda to przy zakupie nowych kart z  serii GeForce, nie będziemy musieli również budować małej elektrowni w domu. Tak czy inaczej zmiany są duże i jestem bardzo ciekawy jaki będą miały wpływ na wydajność samych kart graficznych.

źródło:techpowerup

This entry was posted in Karty graficzne, Newsy and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>