Premiera Radeonów HD 7770 i HD 7750

Radeon_HD_7770Advanced Micro Devices postanowiło pokazać swoje nowe układy graficzne z serii Radeon HD 7700, które jednocześnie będą najniższymi z modeli wykorzystującymi nową architekturę GCN (Graphics Core Next).

Mowa dokładnie o modelach Radeon HD 7770 oraz Radeonie HD 7750. Obydwa modele oprócz nowej architektury wykorzystują także 28-nanometrowy proces wytwarzania. W przypadku modeli Radeonów posiadających oznaczenie niższe niż HD 7700., będziemy mieli do czynienia z przemalowanymi w nowe barwy starymi układami Caicos i  Turks.

Firma z Sunnyvale uznała że lepszym posunięciem będzie wypuszczenie najpierw słabszych grafik z serii HD 7700 (Cape Verde), a dopiero potem pokazanie układów Pitcairn, czyli modeli wchodzących w skład serii Radeonów 7800.

Karta AMD Radeon HD 7770 posiada 640 procesorów strumieniowych, 40 jednostek teksturujących,16 rasteryzujących oraz 1GB pamięci GDDR5 pracującej z szyną o szerokości 128-bitów i taktowanej z szybkością  4.5GHz . Rdzeń graficzny taktowany jest natomiast z prędkością 1000MHz. Karta może pobierać maksymalnie 100W mocy, co w praktyce przekłada się na ok. 80W pod obciążeniem.

Model HD 7750 posiada taką samą pojemność oraz szynę pamięci co jego wydajniejszy brat. Różnice występują w ilości procesorów strumieniowych, których Radeon HD 7750 posiada 512 oraz jednostek teksturujących których jest 32 zamiast 40. Rdzeń graficzny taktowany jest z częstotliwością zegara równą 800MHz, natomiast taktowanie dla pamięci wynosi nadal 4.5GHz. Model ten pobiera maksymalnie 75W mocy, a typowe zużycie energii pod obciążeniem oscyluje w granicach 55W. W spoczynku obydwie karty nie pobierają więcej niż 10W mocy, a wartość ta może być jeszcze bardziej zmniejszona przy wyłączonym monitorze i osiągnąć niecałe 3W.

Karta AMD Radeon HD 7750  pod względem budowy wygląda prawie identycznie jak model HD 6670 i to z nim może śmiało konkurować pod względem wydajności dlatego, że dla wyższego modelu jest już niestety zbyt wolna . AMD Radeon HD 7750  posiada na wyposażeniu po jednym złączu: HDMI, DVI oraz DisplayPort i nie wymaga dodatkowego zasilania. Długość samej karty wynosi niecałe 16,7 cm.

Radeon_HD_7750

W przypadku Radeona HD 7770 mamy do czynienia z pełnowymiarowym wiatrakiem , który umieszczony jest po środku aluminiowego radiatora i chłodzi zarówno przód jak i tył karty. Warto też dodać, że referencyjny model karty posiada nietypową konstrukcję chłodzenia, a w niektórych niereferencyjnych modelach producenci wykorzystywać będą nawet podwójne chłodzenie. Karta wymaga dodatkowego zasilania z jednej 6-pinowej wtyczki PCIe i obsługuje technologię CrossFire, czego pozbawiony jest jej wolniejszy odpowiednik. Model HD 7770 mierzy niecałe 21cm długości czyli tyle samo co Radeon HD 5770. Karta wyposażona jest w jedno złącze HDMI, 1 DVI oraz dwa miniDP.

W grach karty niestety nie mają zbyt wiele do zaoferowania jeśli chodzi o wydajność, gdyż bliżej im do kart o 2 generacje starszych czyli HD 5770 i HD 5750 niż do chociażby Radeona HD 6850, który w wielu przypadkach jest po prostu szybszy. Oczywiście obecna seria Radeonów HD 7700 jest bezpośrednią kontynuacją wyżej wspomnianych modeli, gdyż Radeony HD 6750 i HD 6770 nie są niczym nowym pomimo zastosowania wyższej numeracji. Karty pomimo faktu iż nieco lepiej sprawują się od swoich 2 generacje starszych odpowiedników, nie posiadają ani wystarczającej wydajności, ani na tyle atrakcyjnej ceny żeby mogły zastąpić dużo bardziej opłacalny zakup jakim jest niewątpliwie Radeon HD 6850. Należy dodać jednak sprawiedliwie że są gry w których Radeon HD 7770 wypada lepiej (np Dirt 3) nie zmienia to jednak faktu że są to raczej wyjątki od reguły niż stały trend. Nowe układy  co prawda mogą znaleźć zastosowanie w komputerach HTPC, radzą sobie również świetnie w obliczeniach zmiennoprzecinkowych, nie mniej jednak uważam że są zbyt drogie do takich konstrukcji. Model HD 7750 został wyceniony na 109 USD natomiast za kartę HD 7770 przyjdzie nam zapłacić aż 159USD

źródło:anandtech
This entry was posted in Karty graficzne, Newsy and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>