AMD FX-8350, FX-8320, FX-6300 oraz FX-4300 – nowe procesory Vishera z serii FX

AMD po długo wyczekiwanej, zeszłorocznej premierze procesorów FX opartych na architekturze Bulldozer, która okazała się być niestety sporym rozczarowaniem, głównie ze względu na niską wydajność i wysoki pobór mocy, pokazuje dzisiaj swoje kolejne procesory z serii FX, wykorzystujące ulepszony rdzeń Piledriver.

Druga generacja procesorów FX od AMD o kodowej nazwie Vishera, wykorzystuje rdzenie Piledriver, które mieliśmy już okazję zobaczyć podczas premiery procesorów APU Trinity. Ponieważ jednak nowe procesory Vishera nie wykorzystują zintegrowanego układu graficznego i przeznaczone są na wyższy segment rynku, rdzenie obecne w nowych procesorach z serii FX, będą posiadały znacznie wyżej taktowane zegary oraz wyższy współczynnik TDP.

8-rdzeniowe układy Vishera produkowane są przez fabryki GlobalFoundries w 32nm procesie technologicznym i tak samo jak procesory FX pierwszej generacji wykorzystujące rdzenie Bulldozer, posiadają modułową budowę i wyposażone są w 1.2 miliarda tranzystorów znajdujących się na rdzeniu o powierzchni 315mm2.

Procesory AMD FX drugiej generacji są właściwie nieco szybszymi odpowiednikami procesorów Bulldozer, gdyż zmianie oprócz przesiadki na nowe rdzenie Piledriver, uległo tylko standardowe taktowanie zegara dla procesorów 8-rdzeniowych oraz taktowanie bazowe i taktowanie w trybie turbo dla procesorów z mniejszą liczbą rdzeni. Nie mamy do czynienia ze znaczącymi zmianami jeśli chodzi o architekturę i dlatego też nie należy liczyć na spory wzrost wydajności nowych procesorów AMD.

Warto jednak zauważyć iż procesory Vishera zostały znacznie niżej wycenione w dniu swojej premiery niż niesławne Bulldozery. Za najwyższy model AMD FX-8150 w dniu premiery trzeba było zapłacić aż 245USD, podczas gdy za topowy model procesora FX drugiej generacji AMD FX-8350 zapłacimy już tylko 195USD.

Wszystkie procesory FX drugiej generacji posiadają odblokowane zegary i obsługują przyspieszenie sprzętowe dla instrukcji szyfrujących AES. Jeżeli spojrzymy na konkurencję w postaci procesorów Intela, okaże się że nowe procesory AMD będą konkurować z układami Ivy Bridge Core i5 oraz Core i3 dla niższych modeli.

Większość z obecnie produkowanych płyt głównych z podstawką AM3+ nie powinna mieć problemu z obsługą nowych procesorów Vishera po aktualizacji BIOSu.

 

Specyfikacja procesorów Vishera

ModelAMD FX-8350AMD FX-8320AMD FX-6300AMD FX-4300
Ilość rdzeni/modułów8/48/46/34/2
Taktowanie zegara4.0GHz3.5GHz3.5GHz3.8GHz
Zegar Turbo4.2GHz4.0GHz4.1GHz4.0GHz
Pamięć podręczna L2/L3 8MB/8MB8MB/8MB6MB/8MB4MB/4MB
Współczynnik TDP125W125W95W95W
Cena195USD169USD132USD122USD

 

Wydajność

W testach przeprowadzonych przez anandtech w benchmarku 7-zip, przy użyciu 32MB bibliotek, który obciąża wiele rdzeni, procesory Vishera poradziły sobie bardzo dobrze, wyprzedzając swoich konkurentów, a nawet procesor Core i7 3770K, który został pokonany w tym teście przez model AMD FX-8350.

W teście Mozilla Kraken JavaScript benchmark z wykorzystaniem przeglądarki Internet Explorer 10 oraz Windowsa 8, procesory Vishera wypadły już zdecydowanie gorzej niż konkurencja, zapewne za sprawą faktu iż aplikacja ta obciąża głównie pojedynczy rdzeń procesora, a w tym przypadku układy Vishera podobnie jak jednostki Zambezi radzą sobie słabo.

W ogólnym  teście SYSMark 2012 jest już nieco lepiej, procesor AMD FX-8350 osiągnął tutaj wynik zbliżony do tego który uzyskał procesor Core i5 2500K, jest też o ok 10% wolniejszy od jednostki Ivy Bridge Core i5 3750K.

W symulacji Monte Carlo arkusza Microsoft Excel 2007, procesor AMD FX-8350 wyprzedził nieznacznie układ Core i5 3750K.

Nowe procesory AMD Vishera nieźle radzą sobie także z przetwarzaniem materiału wideo X264, model AMD FX-8350, może tu wyprzedzić nawet układ Core i7 3770K.

Renderowanie grafiki 3D wychodzi nowym procesorom też całkiem nieźle, pod warunkiem jednak iż stosowana aplikacja będzie obsługiwała wielowątkowość. W przypadku obciążenia wyłącznie jednego rdzenia, Intel zdecydowanie wyprzedza nowe procesory FX. W grach, które w większości przypadków nadal wykorzystują w dużej mierze pojedynczy rdzeń procesora, układy Vishera wypadają zdecydowanie gorzej niż jednostki Intela. Jak nietrudno było się domyśleć procesory FX drugiej generacji nie będą więc dobrym wyborem dla graczy.

Potencjał overclockerski nowych procesorów Vishera jest za to całkiem spory. Ze względu na to iż wszystkie procesory są odblokowane , nie powinno być problemów z uzyskaniem wartości 5GHz dla zegara bazowego. Trzeba jednak przy tym pamiętać iż pobór mocy w przypadku wysokiego OC również wzrasta, a jest on już i tak wysoki.

Niestety bolączką nowych procesorów Vishera tak samo jak w przypadku procesorów Zambezi jest właśnie wysoki pobór mocy, który od czasu premiery pierwszej generacji procesorów FX pozostał bez mian. Oczywiście podniesiono taktowanie zegarów dzięki możliwości ulepszonego rdzenia Piledriver, ale między innymi ze względu na niezmieniony proces technologiczny 32nm, AMD nie było w stanie obniżyć współczynnika TDP. Efektem są procesory o ok 20% wzroście wydajności względem poprzednika i tym samym poborze mocy. Szansę na wyprzedzenie konkurencji, AMD będzie miało raczej wyłącznie w przypadku gdy większość stosowanych aplikacji będzie wykorzystywało równomiernie większą ilość rdzeni. W przeciwnym razie AMD nie zdoła dogonić konkurencji.

źródło:anandtech

This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>