AMD Steamroller – informacje o trzeciej generacji procesorów Bulldozer

Na tegorocznej konferencji Hot Chips, nowy dyrektor ds. technicznych AMD Mark Papermaster odkrył nieco nowych informacji na temat nowych procesorów Steamroller, które są już trzecią generacją niezbyt sławnych układów Bulldozer.

Stosunkowo niedawno mieliśmy okazję zobaczyć drugą generację procesorów opartych na architekturze Bulldozer przy okazji premiery jednostek APU Trinity. Piledriver bo właśnie o nim mowa nie był wydajniejszy od swojego poprzednika, ale jego rola w przypadku procesorów APU Trinity była też nieco inna. Zaoszczędzono ok. 20% na zużyciu energii oraz ulepszono wstępne pobieranie instrukcji oraz przewidywanie rozgałęzień. Pod koniec tego roku powinniśmy również zobaczyć procesory oparte o rdzenie Piledriver, jednak bez zintegrowanego układu graficznego. W tym przypadku wzrost wydajności powinien już być zauważalny gdyż będą to procesory przeznaczone na wyższy segment rynku.

Steamroller ma być natomiast kolejnym krokiem w procesie ewolucji procesorów Bulldozer. Ponieważ największym problemem architektury Bulldozer/Piledriver było współdzielone pobieranie instrukcji przez rdzenie procesora, to właśnie ten element należało usprawnić w kolejnej odsłonie procesorów AMD.

Procesory AMD FX wykorzystujące architekturę Bulldozer oraz modułową budowę rdzeni, były ograniczone do wykonywania jedynie 4 instrukcji na moduł, a więc procesor 8-rdzeniowy składający się z 4 modułów mógł wykonać tych instrukcji jedynie 16 w jednym cyklu zegara, podczas gdy 6-rdzeniowy Intel Core i7 mógł ich wykonać aż 24, ponieważ każdy rdzeń mógł wykonywać je niezależnie.

W przypadku Steamrollera każdy z rdzeni posiada osobny dekoder mogący wykonać 4 instrukcje. Obecnie pojedynczy moduł Steamrollera posiada 2 takie dekodery mogące pracować jednocześnie. Nie należy się jednak spodziewać dwukrotnego wzrostu wydajności, ale jest to zdecydowanie jedno z największych usprawnień 3-ciej generacji procesorów Bulldozer.

AMD_Steamroller_architektura

Niestety przez taki zabieg zwiększy się również pobór mocy procesorów, ale w ogólnym rozrachunku będzie się to opłacało.

Współdzielona pamięć podręczna pierwszego poziomu L1 cache ma być wraz ze Steamrollerem nieco rozbudowana. Procesory Bulldozer korzystały z podwójnej 64KB pamięci L1 cache. Jak na razie nie podano informacji jak bardzo ta pamięć dla Steamrollera ma być rozszerzona, wiadomo jednak że będzie jej więcej niż 64KB na rdzeń.

Wraz z procesorami opartymi o rdzenie Steamroller pojawi się również dynamicznie przydzielana pamięć L2 cache. W zależności od obciążenia procesora i użycia samej pamięci podręcznej , każdy z modułów Steamroller będzie dopasowywał jej wielkość stosunkowo do potrzeb jej wykorzystania wyłączając lub włączając jedną z 4 jej części. Powinno to zaoszczędzić nieco energii.

Pierwsze procesory wykorzystujące architekturę Steamroller będą produkowane przez fabryki GlobalFoundries i mają pojawić się w 2013 roku i wykorzystywać proces technologiczny 28nm. Konkurencja jednak nie śpi, oby nie okazało się, że planowane zmiany są wprowadzane zbyt późno jak miało to miejsce w przypadku architektury Bulldozer.

źródło:anandtech

This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>