Baldur’s Gate Enhanced Edition

Niektórzy z was pewnie już doskonale wiedzą, czym jest zapowiadana reedycja niesamowitej gry crpg Baldur’s Gate Enhanced Edition, dla tych jednak którzy po raz pierwszy stykają się z tym epickim tytułem, nadmienię kilka słów wstępu.

Baldurs Gate to komputerowa gra fabularna, w skrócie crpg (computer role playing game) stworzona przez studio BioWare i wydana przez Interplay w 1998 roku. Polska wersja językowa gry, została natomiast wydana przez CD Projekt w 1999 roku. Przygoda we Wrota Baldura osadzona jest w świecie fantasy Forgotten Realms, a akcja samej gry rozgrywa się w zachodniej części Krainy Faerun, noszącej nazwę Wybrzeża Mieczy. System gry oparty jest na drugiej części papierowej edycji Dungeons & Dragons.

Fabuła gry opowiada o losach bohatera, wychowywanego przez Goriona, który jest przybranym ojcem naszej głównej postaci, w miejscu zwanym Candlekeep, będącym swoistą twierdzą na Wybrzeżu Mieczy. Nasz protagonista dowiaduje się od Goriona o konieczności szybkiego przygotowania się do nieznanej wyprawy, ze względu na niebezpieczeństwo zagrażające nam w Candlekeep. Szybko okaże się, że nasz bohater będzie musiał radzić sobie sam, a fabuła gry zaskoczy nas jeszcze nie jedną niespodzianką.

W grze mamy możliwość stworzenia naszego głównego bohatera od podstaw, poczynając od wyglądu, rasy, klasy oraz charakteru naszej postaci, na specjalizacji w posługiwaniu się określoną bronią oraz statystykach kończąc. Podczas naszych przygód w Baldurs Gate natkniemy się na 25 różnych oryginalnych postaci, które będziemy mogli przyłączyć do naszej drużyny. Wśród nich znajdą się zarówno persony o dobrym charakterze, jak i te, które nie będą przyjaźnie nastawione do drużyny o wysokiej reputacji. Warto więc zastanowić się nad doborem odpowiednich postaci, gdyż w grze mogą występować konflikty pomiędzy bohaterami o skrajnie różnych charakterach, co może doprowadzić w konsekwencji do rozpadu naszej drużyny. Jeżeli zechcemy, możemy jednak stworzyć złą drużynę, która o reputację dbać nie będzie.

W Baldurs Gate dostępne są do wyboru następujące rasy: ludzie, krasnoludy, elfy, gnomy, niziołki, półelfy, z których prawie każda oferuje odmienne bonusy dla naszej postaci, wpływające jednocześnie na wybraną klasę. Dla przykładu krasnoludy ze względu na modyfikatory rasowe będą doskonałymi wojownikami, a elfy z kolei będą świetnie posługiwać się łukiem. Dostępne klasy to: wojownik, łowca, paladyn, kapłan, druid, złodziej, bard czy mag, na które duży wpływ mają także, określone cechy naszych postaci. Np. Dla wojowników podstawową cechą będzie Siła oraz kondycja, które wpływają na ilość zadawanych obrażeń, wytrzymałość czy udźwig. Dla maga podstawową cechą będzie natomiast Inteligencja.

Reedycja gry Baldur’s Gate Enhanced Edition, którą zajęło się studio Overhaul Games wprowadza takie zmiany jak:

 • Obsługę wysokich rozdzielczości oraz poprawę interface’u
 • Wszystkie udogodnienia gry Baldurs Gate 2 : Cienie Amn
 • Ulepszony i zaktualizowany silnik gry Infinity Engine
 • Wszystkie przerywniki filmowe zostały zmienione
 • Nową przygodę: The Black Pits, która zapewni przynajmniej 6 godzin zabawy w Podmroku
 • Nowego towarzysza: Rasaad yn Bashir – człowiek mnich, który może przyłączyć się do naszej drużyny. Razem z nowym towarzyszem wprowadzona zostaje lokacja Cloud Peaks, która ma dostarczyć dodatkowe 4 godziny rozgrywki
 • Kolejną postacią jest półelfka Neera –  Dzika Czarodziejka próbująca zapanować nad swoją nieokiełznaną mocą. Neera wprowadzi nowy wątek romansu do gry oraz odosobnioną lokację, którą jest kryjówka znajdująca się na północnym wschodzie od Wieży Durlaga i kolejne 4 godziny przygody
 • Ostatnią nową postacią w edycji rozszerzonej jest półork Dorn Il-Khan – Mroczny Strażnik posługujący się w walce mieczem oraz zaklęciami
 • W grze dokonano ponad 400 poprawek względem oryginalnej wersji. Uporządkowano kod gry dzięki czemu, sama gra będzie zabierała mniej miejsca na dysku.
 • Ulepszono także tryb multiplayer oraz możliwość gry pomiędzy różnymi platformami
 • Gra zostanie wydana na platformy: PC, iPad, Mac OS X oraz Android

Wymagania sprzętowe:

512MB RAM, GeForce 2 lub odpowiednik, procesor 1GHz, ~1GB miejsca na dysku twardym/wolnej pamięci w tablecie.

Gra zostanie wydana również w polskiej wersji językowej przez CD Projekt. Data premiery Edycji Rozszerzonej Baldurs Gate została zaplanowana na 30 listopada 2012 r. i ma kosztować 19.99 USD dla wersji PC oraz Mac, natomiast wersje bez dodatków na platformy iPad oraz Android będą kosztować 9.99 USD oraz mieć możliwość zakupu wspomnianych dodatków.

Pierwszą częścią gry Baldur’s Gate mogliśmy się już wcześniej cieszyć, w ładniejszej odsłonie na silniku Baldur’s Gate 2, dzięki modyfikacjom Baldurs Gate Tutu oraz Baldurs Gate Trilogy. Dla wszystkich osób które miały jednak jakieś problemy techniczne z instalacją modyfikacji lub po prostu o nich nie słyszały, Baldur’s Gate Enhanced Edition będzie nie lada gratką, również ze względu na dodatkową zawartość.


źródło:baldursgate

 

This entry was posted in Gry, Newsy and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>