Cedar Trail bez obsługi 64-bitów

Cedar_Trail_bez_obsługi_64-bitówOd jakiegoś czasu, premiery nowych procesorów Intela są przekładane na kolejne miesiące, a do sieci trafiają informacje o problemach związanych czy to z chipsetami (Patsburg-D) czy to z technologią wirtualizacji , jakiś czas temu natomiast kiedy pisałem o „nowych” procesorach Atom (Cedar Trail) problemy pojawiały się ze sterownikami do zintegrowanego układu graficznego procesorów i premiera tych jednostek była także przekładana. Dzisiaj już wiadomo co było przyczyną problemów ze sterownikami w nadchodzących układach Cedar Trail i do czego Intel nareszcie się przyznał.

Przypomnę w skrócie, że procesory Cedar Trail Atom, maja być wydane w wersji mobilnej i będą to modele Atom N2600 (1.6GHz) i Atom N2800 (1.86GHz) oraz w wersji stacjonarnej: Atom D2500 (1.86GHz) i Atom  D2700 (2.13GHz). Co ciekawe procesory Cedar Trail będą wyposażone w układ graficzny PowerVR SGX535, co oznacza że Intel rezygnuje z procesorów graficznych własnej produkcji w układach Atom. IGP SGX545 firmy PowerVR, nie wyróżnia się niczym szczególnym wśród dzisiejszych zintegrowanych układów graficznych i można go porównać do grafik Intel GMA 500 i GMA 600, które były oparte na jądrze SGX535. Układ graficzny w procesorach Atom posiada wsparcie dla DirectX 10.1 i OpenGL 3.0 ( w teorii o czym poniżej) oraz przyspieszenie sprzętowe dla obróbki materiałów wideo w standardach MPEG-2, MPEG-4 part 2, VC1, WMV9 i kodeka H.264. Rdzeń graficzny tych układów ma pracować z szybkością 640MHz dla Atomów w wersji stacjonarnej i 400MHz dla modeli mobilnych. Mamy tu także wsparcie dla portów eDP 1.1, złącza HDMI 1.3a oraz DisplayPort 1.1. Kontroler pamięci będzie nadal wykorzystywał tylko jeden kanał, natomiast maksymalna pojemność pamięci operacyjnej została zwiększona do 4GB.

Jeżeli ktoś planował zakup nowego netbooka ze „świeżutkim” Atomem jeszcze w tym roku, niech się wstrzyma na chwilę jeszcze z tą decyzją i przeczyta co następuje. Intel postanowił nie rozwijać sterowników wspierających architekturę 64-bitową dla systemu Windows 7. Nie zobaczymy też sterowników dla bibliotek DirectX 10.1, które są przecież obsługiwane przez te procesory. Na swoje usprawiedliwienie firma z Kalifornii podała iż przyczyną takich decyzji jest, chęć skupienie się na pracy przy sterownikach dla systemu Windows 8. Takiego posunięcia chyba nikt by się nie spodziewał, a jednak.

Działania tego rodzaju raczej nie popchną Atomów w dobrym kierunku, dodatkowo takie posunięcie może być też związane z faktem iż premiera Windowsa 8 jest bliżej niż się wydaje, a Intel chce zdążyć ze sterownikami przynajmniej dla jednego systemu operacyjnego , w tym przypadku nowszego.

Sprawy nie polepsza również fakt, że firma nie posiada jeszcze certyfikowanych sterowników WHQL na czas premiery dla procesorów Cedar Trail, która dla przypomnienia ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Inne funkcje procesorów jak wsparcie dla technologii Wireless Display 1.2 ( w skrócie WiDi) która umożliwia podłączenie notebooka bez udziału kabli, do telewizora i odbieranie w ten sposób obrazu przy użyciu adaptera, oraz technologia Smart Connect 1.2 , która pozwala na bieżącą aktualizację skrzynki pocztowej oraz innych usług sieciowych po wprowadzeniu laptopa w stan uśpienia (po wybudzeniu pomimo, że notebook był zamknięty wszystkie zmiany jakie miały miejsce w tym czasie będą aktualne) mają być dostępne dopiero w przyszłym roku.

Dla użytkowników Linuxa, którzy są zainteresowani procesorami Cedar Trail, także nie ma dobrych wiadomości. W tym przypadku Intel postanowił zintegrować sterowniki dla  Linuxa w systemie MeeGO 1.2, i jak na razie nie wiadomo czy firma ma zamiar udostępnić je osobno do ściągnięcia. Finalna wersja sterowników dla Linuxa ma być gotowa z końcem stycznia przyszłego roku.

Same procesory Cedar Trail Atom nie będą tak na prawdę wnosić zmian oczekiwanych z nową architekturą, bo takowa nie jest zastosowana, (vide chipset NM10) i dodatkowe problemy ze sterownikami nie rokują zbyt dobrze, życzę jednak Intelowi żeby uporał się z problemami i przyłożył się lepiej przy następnej generacji Atomów, której można spodziewać się w drugiej połowie przyszłego roku.

źródło:vr-zone
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>