Chipset Intela X58 powoli odchodzi na emeryturę

chipsety_Intela_X58_wycofywanePremiera procesorów Sandy Bridge-E zbliża się coraz bardziej, a wraz z nią także nowego chipsetu Intela X79, który będzie na wyposażeniu płyt głównych z gniazdem LGA 2011. Następstwem ogłoszenia tej premiery, jest teraz także publikacja informacji o wycofywaniu wcześniejszej serii chipsetów z oznaczeniem X58, które obsługiwały procesory Core i7 oparte na architekturze Nehalem. Chipsety X58 były pierwszymi które obsługiwały gniazdo LGA 1366 i nie były obciążone komunikacją z pamięcią RAM, gdyż tym zajmował się zintegrowany kontroler pamięci DDR3, który został przemieszczony z mostka północnego na procesor co przyniosło znaczący wzrost wydajności. Chipset X58 przyniósł także zmiany w komunikacji z procesorem, która nie odbywała się już przez przestarzałą magistralę FSB, lecz wykorzystywała nową magistralę QPI co spowodowało wyraźny wzrost przepustowości.

Chipsety X58 ostatecznie zakończą swój żywot 12 października 2012 r., natomiast do końca kwietnia tego samego roku będzie można jeszcze zamówić płyty główne wykorzystujące wspomniany chipset. Następcą X58 są  oczywiście chipsety X79 (Patsburg-D) wykorzystujące procesory Intela Core i7 oparte na architekturze Sandy Bridge-E i przeznaczone dla entuzjastów.

 

źródło:techconnect
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>