DDR4 – Nowe pamięci RAM

pamieci-DDR4_DRAMPamięci DDR3 miały swoją premierę w połowie 2007 roku gdy Intel wypuścił chipset P35 z obsługą DDR3. W tej chwili prawie wszystkie komputery stacjonarne, mobilne oraz serwery obsługują pamięci typu DDR3. Według szacowań iSuppli pamięci DDR3 stanowią 90% udziałów w sprzedaży pamięci DRAM w tym roku. Jednak nowa generacja technologii DRAM czyli pamięci DDR4 zbliżają się wielkimi krokami i według organizacji JEDEC (Joint Electron Devices Engineering Council) ujawnienie pełnej specyfikacji pamięci DDR4 zostało zaplanowane na przyszły rok. Jakkolwiek JEDEC uchyliło rąbka tajemnicy nt. nadchodzącej technologii DDR4, o czym poniżej.

Po pierwsze pamięci DDR4 maja skupiać się wokół wydajności oraz na poziomie zużycia energii. To drugie zostało osiągnięte dzięki obniżeniu standardowego napięcia z 1.5V wykorzystywanego w pamięciach DDR3 na 1.2V w pamięciach DDR4.(oczywiście są na rynku moduły pamięci DDR3 stosujące wyższe lub niższe napięcie natomiast  1.5V jest standardem). Wzrost wydajności został osiągnięty po prostu poprzez zwiększenie taktowania pamięci. Prędkość z jaką są taktowane pamięci DDR4 zaczyna się od 1600MHz. Jak widać nie mamy zbyt dużych zmian względem poprzednich generacji, których wzrost wydajności także opierał się na zwiększeniu taktowania. Można się jednak spodziewać, że standardem dla nowych pamięci DDR4 będą wyżej taktowane moduły, na poziomie 1866Hz lub 2133MHz, gdyż jak sobie przypomnimy częstotliwość taktowania pamięci DDR3 podczas ich premiery wynosiła 1066MHz, a można nawet znaleźć pamięci tego typu o prędkości 800MHz. Przewidywana maksymalna prędkość modułów DDR4 to 3200MHz, jednak jak spojrzymy na maksymalną oficjalną prędkość pamięci DDR3 wynoszącą 1600MHz, to można mieć wątpliwości czy na tym się skończy, gdyż jak dobrze wiadomo mamy na rynku pamięci DDR3 o szybkości 2133MHz. Według wykazów JEDEC bufor wstępnego pobierania rozkazów dla pamięci DDR4 wynosi 8n, czyli tyle samo co dla pamięci DDR3. Widać więc jak już wcześniej wspominałem że wydajność nowych modułów DDR4 będzie w dużej mierze oparta na wysokich taktowaniach, na dokładne informacje na temat nowej generacji pamięci typu DRAM trzeba jednak jeszcze poczekać.

 

 

źródło:anandtech
This entry was posted in Newsy, Pamięci & HDD and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>