Fabryki TSMC rozpoczęły seryjną produkcję chipów w 28nm

TSMC_28nm_seryjna_produkcjaTSMC Największa na Świecie tajwańska firma zajmująca się produkcją półprzewodników do podzespołów komputerowych, ogłosiła rozpoczęcie prac nad produkcją seryjną chipów, które są wytwarzane w procesie technologicznym 28-nanometrów. Wafle krzemowe z rdzeniami są już podobno rozsyłane do klientów.

Tajwańskie fabryki TSMC zajmują się technologią produkcyjną 28nm, która podzielona jest na kilka segmentów, z których każdy ma nieco inne zastosowanie. Proces produkcyjny w 28nm dzieli się na technologię 28nm HP (High Performance), 28nm HPL (High Performance Low Power), 28nm LP (Low Power) oraz 28nm HPM (High Performance Mobile Computing). Jakiś czas temu pisałem o zmianie planów AMD, który postanowił użyć w swoich najnowszych kartach Radeon HD 7000 chipów wytwarzanych w technologii 28 HPL. Wszystkie z powyższych technologii wytwarzania z wyjątkiem 28nm HPM są już produkowane seryjnie. Produkcja seryjna chipów wytwarzanych w 28nm przy użyciu technologii HPM ma się natomiast rozpocząć pod koniec tego roku.

Zapotrzebowanie na układy scalone wytwarzane w procesie technologicznym 28nm, jest ponad dwukrotnie większe niż miało to miejsce w przypadku technologii 40nm. Zarówno AMD jak i Nvidia wyraziły już swoje zadowolenie związane z informacją o rozpoczęciu seryjnej produkcji układów wytwarzanych w 28nm przez fabryki TSMC. „Cieszymy się z sukcesu TSMC w dostarczeniu na rynek solidnej technologii 28nm, i nie możemy się doczekać aby w pełni wykorzystać korzyści jakie niesie ze sobą nowy proces technologiczny w naszych układach graficznych nowej generacji.” powiedział Matt Skynner, wiceprezes firmy AMD, z oddziału zajmującego się produkcją GPU. dodał także że „Dzięki współpracy AMD z firmą TSMC będziemy mieli do czynienia z dużym skokiem w wydajności najnowszych układów graficznych AMD w połączeniu z niskim zapotrzebowaniem na energię, co zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających graczy”

Przedstawiciel Nvidii także wypowiedział się na ten temat:”Nvidia w raz z TSMC mają już za sobą spore doświadczenie w dostarczaniu najbardziej złożonych architektonicznie jednostek GPU przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii wytwarzania dostępnych na rynku. Dzięki tej współpracy, byliśmy w stanie sprzedać ponad miliard układów graficznych na całym Świecie. Kontynuacja tej współpracy przy produkcji układów z wykorzystaniem technologii 28nm, zaowocuje dostarczeniem na rynek najbardziej oszczędnych i wydajnych procesorów graficznych.” powiedział Jeff Fisher –  starszy wiceprezes, jednostka biznesowa GeForce, Nvidia.

Z tej informacji cieszyła się również firma Qualcomm, która we współpracy z fabrykami TSMC pracowała nad procesorami Snapdragon S4, włącznie z modelem 2-rdzeniowego procesora SoC Snapdragon S4 MSM8960, który został wyprodukowany przy użyciu procesu 28nm LP, dzięki czemu wydłuży się czas pracy na baterii urządzeń takich jak smartphone’y i tablety wykorzystujące ten procesor.

„TSMC jest pierwszą firmą, która rozpoczęła seryjną produkcję chipów wytwarzanych w technologii 28nm, co stanowi o pozycji lidera firmy, jak również dostarcza naszym klientom najnowszych technologii, co jest dla nich bardzo ważne i cenne.” to słowa Jason’a Chen’a starszego wiceprezesa TSMC.

Z tych informacji wynika, że fabryki TSMC uporały się już z problemami jakie miały miejsce przy najnowszej technologii wytwarzania. Oby tak już pozostało.

źródło:techpowerup


This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>