Google chce wykupic Motorole

google_lplus_motorola_google_wykupuje_motoroleInwestycji Google ciąg dalszy. Tym razem internetowy potentat zaczął przyglądać się Motoroli i ma zamiar kupić udziały Motoroli Mobility za 12,5 miliarda dolarów, która powstała w wyniku podziału firmy na początku tego roku. Największa jak do tej pory transakcja dokonana przez Google, została potwierdzona przez obydwie strony. Zakup ten będzie miał daleko idące następstwa, zarówno długo jak i krótko terminowe. Google uzyska dostęp do 17 tysięcy patentów Motoroli oraz 7,5 tysiąca rozwiązań oczekujących na akceptację.  To zdecydowanie pomoże Googlom uniknąć fali sporów sądowych, przez które musiało przewinąć się wiele firm aktywnie działających na rynku smartphonów. Z czasem gdy Google i Motorola staną się bardziej zintegrowane, bardzo prawdopodobne że zobaczymy telefony które będą połączeniem dobrego sprzętu i świetnego oprogramowania, a to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Co to oznacza dla systemu Android ?, który jest oparty na licencji GNU. Dyrektor generalny Googli Larry Page wypowiedział się na temat ich ostatniej inwestycji mówiąc, że nie będzie ona miała wpływu na zobowiązania firmy odnośnie zachowania otwartości systemu Android. Oznacza to że producenci którzy korzystali z Androida, będą mieli taki sam dostęp do oprogramowania jak wcześniej. Motorola będzie traktowana jako osobna działalność firmy i nie otrzyma specjalnych praw lub wyłączności na system operacyjny Android. Na chwile obecną może być to prawdą  gdyż Google nie będzie chciało mierzyć się z masową emigracją producentów telefonów, z Androida na konkurencyjne platformy. Nawet gdyby ostatecznym celem firmy była ścisła integracja ich systemu z telefonami Motoroli i wprowadzenie opłat licencyjnych dla innych producentów, lub całkowita wyłączność dla Motoroli, to zajęło by to Googlom sporo czasu. Wraz z jego upływem można się jednak spodziewać, że Motorola będzie mogła liczyć na preferencyjne warunki ze strony Googli czy to we wcześniejszym dostępie do aktualizacji oprogramowania ( co można było już zobaczyć przy okazji tabletu Xoom od Motoroli) czy też funkcjom stworzonym specjalnie na potrzeby smartphonów Motoroli. Bez względu jednak na to Google nie ograniczy w bezpośredni sposób dostępu do Androida pozostałym producentom, gdyż sukces tego systemu opiera się właśnie na jego powszechności wśród urządzeń takich jak tablety czy smartphony.

Co na to Microsoft?. Potencjalnie może się spodziewać wzrostu zainteresowania jego systemem Windows Phone 7, ze strony producentów którzy będą się obawiali iż Google ze swoim Androidem będzie ich traktować po macoszemu. Sądząc jednak po nikłym zainteresowaniu systemem Microsoftu wśród producentów smartphonów, nie należy się spodziewać zbyt wiele. bardziej prawdopodobnym jest, że gigant z Redmond będzie chciał pójść w ślady Googli i wykupić inną firmę produkującą smartphony. Pojawiają się sugestie, że może to być Nokia z którą Microsoft ma dosyć „przytulne” stosunki. Co ciekawe tylko w wyniku takich spekulacji akcje Nokii podskoczyły aż o 10%. Z drugiej jednak strony Nokia dementuje takie informacji jako bezpodstawne.

Na koniec warto też wspomnieć o tym, że Google musi się uporać z amerykańską agencją antymonopolową FTC (Federal Trade Comission) która ma oko na firmę i bacznie obserwuje jej poczynania. FTC chce się upewnić że Google nie będzie wykorzystywało swojej pozycji na rynku wyszukiwarek aby promować swoje produkty, oraz czy nie „zniechęca” w jakiś sposób swoich partnerów do wykorzystywania innego systemu w swoich telefonach niż Android. No cóż zobaczymy czy cokolwiek wyniknie z badań tej komisji.

źródło:anandtech
This entry was posted in Newsy, Notebooki, Software and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>