Intel Core i7 3960X – Czyli Sandy Bridge-E dla Entuzjastów

Sandy-Bridge-E_Intel_Core_i7_3960X_premieraProcesory Intela Sandy Bridge-E właśnie pojawiły się na horyzoncie i od razu zapewniły sobie miejsce wśród najbardziej wydajnych jednostek dostępnych na rynku.

Od czasu premiery procesorów Nehalem opartych na podstawce LGA 1366 mieliśmy w międzyczasie już dwie inne premiery procesorów Intela. Najpierw na rynku ukazały się procesory Lynnfield oparte o gniazdo LGA 1156, potem pojawiły się procesory Intel Core drugiej generacji, czyli układy oparte na architekturze Sandy Bridge i gnieździe LGA 1155. Nie było jednak wśród tych układów, jednostek przeznaczonych na najwyższy segment rynku, czyli procesorów z serii Extreme Edition. Prawdziwy następca procesorów Nehalem przeznaczonych na socket LGA 1366 to właśnie mające swoją premierę procesory Sandy Bridge-E, wykorzystujące nową podstawkę LGA 2011.

Nowe procesory Sandy Bridge-E oprócz podstawki LGA 2011 wykorzystują chipset Intela X79. Z dniem premiery nowe procesory przeznaczone na rynek komputerów stacjonarnych są dostępne wyłącznie w wersji 6-rdzeniowej, ( Core i7-3960X i Core i7-3930K) natomiast na początku przyszłego roku zobaczymy również procesory Sandy Bridge-E wyposażone w 4-rdzenie (Core i7 3820).


Pierwsze co rzuca się w oczy patrząc na nowe procesory Sandy Bridge-E to ich niespotykana wręcz wielkość. Procesory wykonane są w technologii 32nm przy powierzchni rdzenia wynoszącej 435mm2 mamy upakowanych aż 2.27 miliardy tranzystorów, co można porównać chyba jedynie do procesorów AMD Bulldozer, które również wykonane są w procesie technologicznym 32nm, jednak powierzchnia rdzenia wynosi w tym przypadku tylko 315mm2 co sprawia, że są to znacznie mniejsze procesory od Sandy Bridge-E. Przyczyna tak dużych rozmiarów dla nowych jednostek Intela leży nie tylko w liczbie tranzystorów, ale także ogromnej powierzchni zajmowanej przez współdzieloną pamięć L3 cache oraz nieaktywne 2-rdzenie, które też zajmują sporo miejsca. Wszystkie 8-rdzeni mają wykorzystywać procesory Xeon przeznaczone dla serwerów.

Za 6-rdzeniowy procesor Core i7-3960X taktowany ze standardową prędkością 3.3GHz i 3.9GHz w trybie Turbo Boost oraz wyposażony w 15MB pamięci L3 cache przyjdzie nam zapłacić aż 990 USD przy zakupie tysiąca sztuk. Model Core i7 3930K o częstotliwościach zegara 3.2GHz/3.8GHz oraz 12MB pamięci L3 cache kosztuje 555 USD. 4-rdzeniowy Procesor Core i7 3820 mający 10MB pamięci trzeciego poziomu będzie tylko częściowo odblokowany i ma kosztować 300 USD.

 

Core_I7_3960X_LGA_2011_architektura

2 nieaktywne rdzenie Core i7 3960X

Procesory Sandy Bridge-E nie posiadają zintegrowanego układu graficznego tak jak ich mniej extremalne odpowiedniki, a co za tym idzie nie obsługują też funkcji Quick Sync, ale też ich przeznaczenie jest zupełnie inne niż w przypadku zwykłych procesorów Sandy Bridge. W miejscu gdzie znajdował się zintegrowany układ graficzny, procesory Sandy Bridge-E posiadają nowy 4-kanałowy kontroler pamięci DDR3, który obsługuje moduły pamięci w konfiguracji 1-kanał na slot DIMM z częstotliwością taktowania pamięci 1600MHz, lub 1-kanał na 2 sloty DIMM z szybkością 1333MHz. Są to oczywiście oficjalnie obsługiwane szybkości, które mogą być znacznie większe w zależności od modelu i producenta płyty głównej. Co oczywiste jednak bardziej opłacalne z punktu widzenia wydajności i przepustowości modułów pamięci jest instalowanie ich w konfiguracji 1-kanał na slot DIMM przy zastosowaniu 4 modułów pamięci DDR3. Nowe procesory obsługują także 40 liniową magistralę PCI-Express 3.0, jak na razie bez możliwości sprawdzenia jej wydajności ze względu na brak urządzeń wykorzystujących nowy interface. Mamy także możliwość wykorzystania 2 złączy PCI-Express x16, np w konfiguracjach SLI bądź CrossFireX co jednak nie przekłada się na znaczący wzrost wydajności w obecnych grach, a przynajmniej jak na razie.

Nowe procesory Intela mają teraz możliwość zwiększania częstotliwości dla zegara bazowego pomiędzy 100MHz, 125MHz, 166MHz i 250MHz, co jednak nie oznacza że szybkość ta może być dowolna, daje to jednak pewną elastyczność przy podkręcaniu procesora. Przy zakupie procesorów trzeba też mieć na uwadze fakt, że sprzedawane są one bez żadnego systemu chłodzącego. Intel tłumaczy takie rozwiązanie tym, że entuzjaści którzy najczęściej kupują procesory z serii Extreme Edition i tak używają niestandardowego systemu chłodzenia, dodatkowo  Intel osobno proponuje dedykowany procesorom Sandy Bridge-E system chłodzący (RTS2011LC).

Dzięki zastosowaniu 4-kanałowego kontrolera pamięci, moduły DDR3 mogą osiągać przepustowość rzędu 12.8GB/s na kanał co daje teoretyczną maksymalną przepustowość 51.2GB/s  dla wszystkich 4-kanałów pamięci.

W testach przeprowadzonych przez anandtech w programie Cinebench 11.5 procesor Intela Core i7 3960X osiągnął blisko 20% wzrost wydajności względem Core i7 990X dla obliczeń przeprowadzanych na wielu rdzeniach i aż ponad 50% przewagę nad procesorem Core i7 2600K. Bulldozer FX-8150 został wyprzedzony o 75%. Co ciekawe procesor Core i7 3960X nie odnotował wzrostu wydajności względem 990X w programie TrueCrypt który wykorzystuje instrukcje szyfrujące AES-IN. Podczas kodowania materiału wideo na x264 gdzie  źródłem był plik MPEG-2 o rozdzielczości 720p i bitrate 4Mbps przy użyciu programu x264 HD 3.03 Benchmark  procesor Core i7 3960X był szybszy od 990X o 15% i o 67% względem FX-8150. Anandtech wykorzystał również własny test podczas kompilacji materiału używając programu Visual Studio 2008, który skutecznie obciąża wszystkie rdzenie i nadaje się dobrze do przeprowadzania testów z użyciem wielu wątków. W tym teście 3960X wypadł prawie tak samo jak 990X natomiast w porównaniu do FX-8150 był aż o 92% szybszy. Wszystkie testy syntetyczne możecie znaleźć na stronie anandtech.

W grach procesory Sandy Bridge-E nie spisują się aż tak dobrze jak w benchmarkach , ale również nie ustępują pola zwykłym procesorom. Największą wydajność uzyskamy oczywiście dzięki podkręceniu nowych procesorów, a zostały one stworzone właśnie głównie z myślą o overclockingu i zdecydowanie są na nie podatne.

Wybór 6-rdzeniowych układów Sandy Bridge-E może być podyktowany głównie chęcią uzyskania bezkompromisowej wydajności i najwyższych wyników w benchmarkach, gdzie światowe rekordy często uzyskiwane są na procesorach z linii Extreme Edition jak również żyłowania częstotliwości zegara przy zastosowaniu chłodzenia ciekłym azotem oraz ogólnego przeznaczenia do overclockingu. Przeciętny użytkownik raczej nie będzie zainteresowany kupnem procesorów Sandy Bridge-E, a standardowe procesory Sandy Bridge w zupełności zaspokoją jego potrzeby. Jeśli jednak jesteś entuzjastą bezkompromisowych rozwiązań lub masz po prostu w sobie żyłkę overclockera i dość spory budżet to nowe procesory Intela są właśnie dla Ciebie.

 źródło:anandtech
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>