Intel Haswell – nowe procesory, nowa podstawka

Procesory_Intel_Haswell_1Zapowiadane przez Intela procesory Ivy Bridge, jeszcze nie miały swojej premiery, a pojawiło się już nieco więcej informacji na temat ich następcy czyli procesorów Intel Haswell.

Podobnie jak zapowiadane procesory ivy Bridge, Haswell będzie wykorzystywał trójbramkowe tranzystory tri-gate oraz proces technologiczny 22nm. Zmianie ulega natomiast gniazdo LGA. Zamiast wykorzystywanego w Ivy Bridge  w komputerach stacjonarnych LGA 1155 zobaczymy podstawkę LGA 1150. Procesory Haswell przeznaczone dla Ultrabooków (traktowane teraz jako osobna kategoria) będą korzystały ze zmniejszonego poboru mocy, który ma wynosić w tym przedziale 15W. Podobnie jak w przypadku procesorów Sandy Bridge drugiej generacji wykorzystywanych w obecnej fazie wdrażania ultrabooków na rynek. Sporą zmianą jest umiejscowienie chipsetu o kodowej nazwie Lynx Point w komplecie z procesorem CPU na jednym chipie. Procesory Haswell przeznaczone na rynek Ultrabooków będą więc rozwiązaniami jednochipowymi MCP (multi-chip package). To dosyć spora zmiana względem obecnych rozwiązań CPU, które wykorzystują osobny chipset. W ten sposób granica między procesorami SoC (System on a Chip) przeznaczonymi dla tabletów powoli się zaciera. Takie rozwiązanie będzie potrzebowało mniej przestrzeni, która teraz dla Ultrabooków może być spożytkowana przez zastosowanie większej baterii. Układy Haswell przeznaczone dla Ultrabooków będą wyposażone w 2-rdzenie.


Nowe procesory przeznaczone na rynek notebooków oraz komputerów stacjonarnych będą sprzedawane w wersjach 2 lub 4-rdzeniowych. Jak widać Intel nie goni AMD pod względem ilości zastosowanych rdzeni, a czy słusznie o tym jeszcze zdążymy się przekonać.

Układ graficzny zastosowany w nowych procesorach, będzie dostępny w trzech wariantach. Co ciekawe jak na razie szerszy wachlarz modeli procesorów graficznych dostaną właśnie Ultrabooki i notebooki, a nie komputery stacjonarne. Dwa wcześniejsze otrzymają układy GT1, GT2 lub GT3, a PeCety otrzymają jedynie GT1 i GT2, być może ta kwestia ulegnie jeszcze zmianie, jak na chwilę obecną prezentuje się jednak w ten sposób. Nie ma jak na razie bardziej szczegółowych informacji na temat danych technicznych tych układów, zastosowanie aż trzech modeli, może jednak sugerować iż jeden model GPU będzie oferował zauważalnie wyższą wydajność, czym Intel być może będzie chciał grać w segmencie rozwiązań mobilnych wypierając z rynku inne dyskretne układy graficzne, poprzez zastosowanie modelu procesora z wystarczająco silnym zintegrowanym procesorem graficznym.

Rodzaj zastosowanej pamięci RAM, to podobnie jak w przypadku procesorów Ivy Bridge DDR3L (1.35V), z tą różnicą że procesory przeznaczone na rynek PC, będą mogły korzystać z pamięci DDR3, a warianty mobilne Haswell’a będą mogły korzystać z pamięci LPDRR3 (1.2V). Wszystkie trzy rodzaje procesorów wykorzystują 2-kanałowy kontroler pamięci.

Procesory_Intel_Haswell_2

Trzeba zaznaczyć, że procesory Haswell będą skupione głównie na współczynniku TDP z przedziału 10-20W, natomiast, będziemy mieli do czynienia także z procesorami wykorzystującymi maksymalny pobór mocy z poziomu aż 95W w przypadku najwydajniejszych jednostek. Procesory Haswell posiadają także funkcję zintegrowanej regulacji napięcia oraz obsługę instrukcji AVX 2.0, standardy szyfrowania AES-NI oraz technologię HyperThreading.

Układy Ivy Bridge maja być dostępne na początku przyszłego roku, procesorów Haswell nie zobaczymy natomiast wcześniej niż w 2013 roku.

źródło:chiphell
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>