Intel zapowiada nowe procesory Poulson z linii Itanium w 2012 r.

Intel_Itanium_Poulson_w2012

Intel na konferencji na Uniwersytecie w Stanford w Kalifornii ogłosił, że zamierza wypuścić nową serię procesorów z linii Itanium na rok 2012 o kodowej nazwie Poulson. Nowe procesory Poulson z linii Itanium przeznaczone są głównie dla dużych przedsiębiorstw. Linia procesorów Itanium nie jest wstecznie kompatybilna z architekturą x86 i używa architektury Intela VLIW IA-64. Według Intela procesory z linii Itanium to biznes wart 4 miliardy dolarów, a więcej niż 80% z pierwszej 100 największych firm na świecie korzysta właśnie z procesorów Itanium.

Największą nowością dla nowych procesorów z linii Itanium, jest zastosowanie nowej architektury, podwojona liczba rdzeni (aż do 8-rdzeni), podwójna przepustowość instrukcji oraz proces technologiczny 32nm. Co ciekawe Intel przeskakuje od razu z 65nm procesu technologicznego, który był wykorzystywany w procesorach Tukwila na 32nm proces produkcyjny nie zahaczając o 45nm. Stąd też przesiadka z procesorów Tukwila na procesory Poulson, które mają dwa razy więcej rdzeni, będą na prawdę sporą modernizacją.

Nowa architektura wprowadza również nowe funkcje. taką właśnie jest Intel Instruction Replay Technology. Poprzez wprowadzenie buforów instrukcji pomiędzy poszczególne etapy potoków, procesor Poulson może szybciej reagować na rozkazy skoku. Zamiast czyszczenia całego potoku i zapełniania go od początku, Poulson może rozpocząć od ostatniej zbuforowanej instrukcji bez wycofywania wszystkich rozkazów.

Technologia Hyper-Threading będzie posiadała pewne ulepszenia. Nową funkcje wielowątkowości Intel nazywa dual-domain multithreading, która ma pozwalać na niezależne wykonywanie początkowego i końcowego etapu w sekwencji potoku.

Poulson będzie wykorzystywał ten sam chipset co Tukwila czyli 7500, co pozwoli na prostą wymianę obecnym użytkownikom tego chipsetu na nowe procesory.

 

źródło:Intel
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>