Ivy Bridge – czyli parę słów o nowych procesorach Intela

Procesory_Ivy_Bridge_od_IntelaProcesory Ivy Bridge będą pierwszymi procesorami wykorzystującymi 22nm trójbramkowe tranzystory tri-gate. Tranzystory te zostały wynalezione już w 2002r. przez Intela, jednak dopiero teraz zostaną wykorzystane przez nowe procesory Ivy Bridge. Użycie nowych tranzystorów pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię przyszłych procesorów Intela, a układy Ivy Bridge będą pierwszymi, które wykorzystując 4-rdzenie, będą potrzebowały do pracy tylko 35W mocy. Jeżeli więc procesory Ivy Bridge będą pierwszymi 4-rdzeniowymi procesorami, których współczynnik TDP nie przekroczy 35W, to możemy mówić o sporej oszczędności w zużyciu energii przez wydajne procesory, oraz możliwości umieszczania takich jednostek w notebookach, nie martwiąc się o zbytnie przegrzewanie się całego laptopa, z czym już mieliśmy do czynienia przy okazji pierwszych 4-rdzeniowych procesorów z serii Core i7 umieszczanych w konstrukcjach mobilnych.

Z bardziej ogólnej perspektywy procesory Ivy Bridge będą dosyć podobne do swoich poprzedników, czyli procesorów Sandy Bridge. To nadal jednolita konstrukcja wykorzystująca zintegrowany układ graficzny i podobnie jak w przypadku procesorów Sandy Bridge, Ivy Bridge będą potrzebowały dyskretnej grafiki GPU, znajdującej się na poszczególnych chipsetach, aby móc wykorzystać układ IGP procesora. W przypadku procesorów Sandy Bridge mieliśmy do czynienia z chipsetami H67, P67 spośród, których tylko płyty główne wyposażone w ten pierwszy wykorzystywały zintegrowany układ graficzny procesora. Jest jeszcze oczywiście Z68, który umożliwia podkręcanie procesora przy jednoczesnym wykorzystaniu zintegrowanej grafiki, natomiast jego cena nie zachęca do stosowania właśnie takiego rozwiązania.

Intel co prawda nie podał do wiadomości, jaka powierzchnia rdzenia będzie wykorzystywana przez nowe procesory, wiadomo jednak że Ivy Bridge będą zbudowane z około 1.4 miliarda tranzystorów, co jest wzrostem o ponad 20% w porównaniu z ilością tranzystorów wykorzystywanych przez Sandy Bridge, która wynosiła 1.16 miliarda. Nawet przy zwiększonej ilości tranzystorów procesory produkowane w technologii 22nm przy idealnym skalowaniu powinny być mniejsze o ponad 47%  od swoich 32nm odpowiedników.

Procesory Ivy Bridge będą wstecznie kompatybilne z dobrze znaną podstawką LGA 1155, co oczywiście nie oznacza, że będziemy mogli wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa nowych procesorów, posiadając płytę główną ze starym chipsetem. Niestety takie praktyki już dobrze znamy. Bez nowego chipsetu nie będziemy mogli korzystać z takich funkcji Ivy Bridge jak PCI Express 3.0 czy natywnego wsparcia dla USB 3.0. Nowa rodzina chipsetów 7 serii prezentuje się następująco: Z77, Z75, H77, Q77, Q75 oraz B75. W poniższej tabeli można zobaczyć zestawienie 3 przyszłych chipsetów Intela z trzema chipsetami obecnej 6 serii

 

Nowa rodzina chipsetów 7 serii przeznaczona dla procesorów Ivy Bridge

ChipsetZ77Z75H77Z68P67H67
Obsługiwane procesory Ivy Bridge
socket LGA 1155
Ivy Bridge
socket LGA 1155
Ivy Bridge
socket LGA 1155
Sandy Bridge
Ivy Bridge
socket LGA 1155
Sandy Bridge
Ivy Bridge
socket LGA 1155
Sandy Bridge
Ivy Bridge
socket LGA 1155
Możliwość podkręcania procesora TAKTAKNIETAKTAKNIE
Obsługa zintegrowanego układu graficznegoTAKTAKTAKTAKNIETAK
Obsługa RAID TAKTAKTAKTAKTAKTAK
Technologia SRT TAKNIETAKTAKNIENIE
Ilość portów USB 2.0 101010141414
Ilość portów USB 3.0444000
Konfiguracja magistrali PCI-E1 x PCI-E 3.0 x16
2 x PCI-E 3.0 x8
1 x PCI-E 3.0 x8/2x PCI-E 3.0 x4
1 x PCI-E 3.0 x16
2 x PCI-E 3.0 x8
1 x PCI-E 3.0 x161 x PCI-E 3.0 x16
2 x PCI-E 3.0 x8
1 x PCI-E 3.0 x8/2x PCI-E 3.0 x4
1 x PCI-E 3.0 x16
2 x PCI-E 3.0 x8
1 x PCI-E 3.0 x16
Ilość portów SATA (w tym SATA III)6 (2)6 (2)6 (2)6 (2)6 (2)6 (2)

Jeśli chodzi o wspomnianą wcześniej magistralę PCI-E 3.0, teoretyczne wsparcie dla niej będzie również możliwe na płytach z chipsetami 6 serii, natomiast gwarancję przepustowości z jaką powinna działać dają tylko chipsety 7 serii. Cztero-rdzeniowe procesory Ivy Bridge będą obsługiwać 8MB pamięci L3 cache oraz 256KB pamięci L2 cache na rdzeń. Kontroler pamięci również nie ulegnie znaczącym zmianom, poza wprowadzeniem obsługi dla pamięci DDR3L, które będą mogły pracować z niższym napięciem bo tylko 1.35V zamiast standardowych 1.5V dla pamięci DDR3. Overclocking pamięci też zostanie nieco usprawniony, będzie można podnosić częstotliwość taktowania pamięci co 200MHz, a dodatkowo maksymalna prędkość z jaką mogą pracować pamięci DDR3, została podniesiona z 2133MHz (Sandy Bridge) do 2800MHz dla Ivy Bridge. Jak na moje oko jest to pierwszy ukłon w kierunku pamięci DDR4, o której możecie przeczytać tutaj.

Według Intela dzięki nowym 22nm tranzystorom tri-gate, wzrost wydajności na 1V wyniesie 18%. Stosując taki przelicznik intelowskie 22nm tranzystory mogą pracować z wykorzystaniem tylko 75-80% napięcia potrzebnego dla ich 32nm odpowiedników. Procesory Ivy Bridge mają również wykorzystywać bardziej efektywne zarządzenie sekcją napięcia. Obecnie dla procesorów Sandy Bridge mamy 3 stopnie zarządzania sekcją napięcia: LFM czyli najniższe możliwe taktowanie procesora, nominalne taktowanie procesora oraz tryb Turbo. Dla każdego z tych 3 stopni określane jest minimalne dopuszczalne napięcie, z jakim może pracować poszczególne z nich. Wraz z pojawieniem się procesorów Ivy Bridge wzrośnie liczba stopni określających minimalne napięcie z jakim może pracować procesor. Taki zabieg z kolei powinien wpłynąć pozytywnie na pobór mocy procesora a w konsekwencji zmniejszenie zużycie energii. Inną ciekawą funkcją procesorów Ivy Bridge ma być tzw. Power Aware Interrupt Routing, który w uproszczeniu polegać ma na tym, że wszystkie żądania wysyłane do procesora będą odpowiednio przetwarzane do poszczególnych rdzeni które są aktualnie aktywne, zaoszczędzi to energię potrzebną na „wybudzanie” nieaktywnych rdzeni. Jest jednak także druga strona medalu obciążania w ten sposób aktywnych rdzeni, może to doprowadzić do spadków wydajności tych rdzeni które aktualnie są używane. Idąc dalej tym tropem mamy kolejną podobną funkcję, którą jest konfigurowalna sekcja TDP (Configurable TDP). (Jakiś czas temu pisałem o podobnej funkcji w procesorach AMD Interlagos, którą nazwano TDP Power Cap) co ciekawe funkcja ta umożliwia zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie maksymalnego współczynnika TDP. Normalnie  maksymalna wartość współczynnika TDP pozostaje stała. Wartość ta może być co prawda niższa od maksymalnej, natomiast nie ma mowy aby została podniesiona powyżej maksymalnego poziomu TDP. Wraz z zastosowaniem konfigurowalnej sekcji TDP Intela to się zmienia. Możemy zarówno podnieść maksymalną wartość TDP, i dołożyć mocniejszy wiatrak lub stację chłodzącą do notebooka jak również obniżyć tą wartość i zmniejszyć ilość obrotów na minutę wykorzystywaną przez obecny system chłodzenia, lub wręcz wymienić wiatrak na mniejszy.

Na koniec kilka słów o zintegrowanym układzie graficznym. Na szczęście Intel poszedł po rozum do głowy i w procesorach Ivy Bridge nie zobaczymy już więcej układów Intel HD 3000, czy HD 2000. Ma to być wydajniejszy układ graficzny, co prawda nie wiadomo zbyt wiele w tej chwili na jego temat, wiadomo jednak, że będzie posiadał 16 jednostek wykonawczych, co jest postępem w stosunku do 12 wykorzystywanych przez układy graficzne w procesorach Sandy Bridge, oraz będzie posiadał wsparcie dla bibliotek DIrectX 11, OpenCL 1.1 oraz OpenGL 3.1, a dzięki usprawnionej technologii Quick Sync, konwersja wideo ma się odbywać nawet do 2 razy szybciej.

Nowe procesory Ivy Bridge od Intela na pewno nieco zamieszają na rynku, chociaż mając w pamięci procesory Trinity od AMD, które mają mieć zintegrowany układ graficzny Radeon HD 7000, spodziewany przełom może nastąpić z drugiej strony.

 

 źródło:anandtech/nanonet
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>