Mushkin zapowiada pierwszy dysk SSD mSATA o pojemności 480GB

Dyski SSD w ostatnim czasie zdobywają co raz większą popularność, co dzieje się oczywiście za sprawą zmniejszających się regularnie cen tych urządzeń. Obecnie dysk SSD o pojemności 128GB można już kupić za nieco ponad 300 zł, co jeszcze do niedawna było nie do pomyślenia.

Dyski SSD powoli z czasem, będą osiągały też większe pojemności i to nie tylko za sprawą pojemniejszych chipów z pamięciami NAND flash, ale również planami związanymi ze zniesieniem ograniczenia co do ilości montowanych chipów pamięci z jednej strony płytki PCB. W rezultacie pamięci NAND flash w dyskach SSD mSATA będą montowane po obydwóch jej stronach, zapewniając większą pojemność dysku.

Mushkin ogłosił niedawno swoje nowe dyski SSD typu mSATA z serii Atlas o pojemności aż 480GB. Do tej pory dyski mSATA można było kupić co najwyżej w wersji pojemnościowej 256GB.

Dyski mSATA Mushkina będą wykorzystywały pamięci NAND flash typu MLC oraz kontroler pamięci SandForce 2281 i takie funkcje jak TRIM czy ECC. Dyski będą posiadać interface SATA 6Gb/s i wpinane będą w port Mini PCIe, a ich maksymalna szybkość odczytu i zapisu sekwencyjnego ma wynosić kolejno 540MB/s i 425MB/s. Ilość operacji dla odczytu i zapisu  losowego wynosi 78 000 IOPS przy odczycie danych   i 28 000 IOPS dla zapisu danych.

Dyski SSD mSATA o pojemności 480GB od Mushkina będą dostępne w styczniu przyszłego roku, a cena sugerowana przez producenta to 500USD.

źródło:anandtech

This entry was posted in Newsy, Pamięci & HDD and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>