Pamięci DDR3 Radeon Edition z logiem AMD

Pamieci_DDR3_od_AMD_1Nowe pamięci RAM od AMD są już oficjalnie potwierdzone przez firmę. W sierpniu pisałem o dostępności nowych modułów DDR3 od AMD w niektórych z japońskich sklepów komputerowych, dzisiaj mamy już więcej informacji na temat samych pamięci.

Pierwsze pytanie, które nasuwa się na myśl widząc takie informacje, to pytanie o to po co w ogóle AMD wchodzi na rynek pamięci, który jest już dosyć mocno obsadzony i to przez producentów wytwarzających bardzo dobre pamięci DDR3. Pierwszym z powodów, dla których firma decyduje się na taki ruch może być fakt iż procesory AMD APU z serii A, lepiej pracują z pamięciami DDR3 o szybkości wyższej niż 1333MHz podczas gdy wiele zestawów komputerowych, wykorzystujących procesory APU od AMD używa kostek pamięci o tej właśnie szybkości. AMD chce temu zapobiec wprowadzając szybsze pamięci, które będą dedykowane dla procesorów APU wykorzystujących lepiej szybsze pamięci DDR3. Drugim z powodów jest oczywiście chęć zarobienia na tym przez tworzenie systemów sygnowanych logiem AMD, które wykorzystując podzespoły firmy mają zapewnić lepszą wydajność i niższą cenę. Czy rzeczywiście tak będzie to się dopiero okaże, AMD wykorzystuje jednak nadarzającą się sposobność również do późniejszych prac nad rozwojem własnych pamięci RAM.

AMD mówi również iż jej pamięci, będą markowymi pamięciami o niskiej cenie, które usytuują się zaraz nad budżetowymi rozwiązaniami OEM. Pomimo iż nowe pamięci RAM od AMD będą raczej wykorzystywane w zestawach z procesorem firmy, oczywistym jest że muszą także współpracować z procesorami Intela.

Nowe pamięci AMD DDR3 będą sprzedawane w trzech segmentach. Pierwszym segmentem jest rozwiązanie budżetowe dla szerokiego grona odbiorców, w którym będziemy mieli do wyboru pojedynczą kość pamięci 2GB lub zestaw pamięci 4GB pracujące w trybie dual channel.o czasach opóźnień CL9 i częstotliwości taktowania 1333MHz lub 1600MHz. W drugim segmencie mamy pamięci opisane przez producenta jako Performance Edition. W tym przypadku pamięci RAM będą sprzedawane w rozmiarach 2GB, 4GB, oraz 8GB będą to najprawdopodobniej zestawy DIMM składające się z dwóch takich modułów, a więc pojemność będzie 2 razy większa. Oprócz pojemności tych modułów DDR3, różnica między pierwszy segmentem będzie polegała na mniejszych timingach, które dla tych pamięci zostały ustalone na CL8 dla szybkości 1333MHz/1600MHz. Ostatni segment przeznaczony jest dla entuzjastów, którzy zapewne będą zainteresowani podkręcaniem pamięci. Trzeci segment został również określony przez firmę mianem Radeon Edition, w którym dostaniemy zestawy pamięci DDR3 o pojemnościach 4GB i 8GB oraz częstotliwości taktowania od 1866MHz aż do 2133MHz przy czasach opóźnień CL9. Pamięci Radeon Edition mają obsługiwać oprogramowanie przeznaczone do podkręcania AMD OverDrive, a spodziewana data ich premiery ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego 2012r.

pamieci_DDR3_od_AMD_2

Skoro jednak procesory APU AMD zyskują na wydajności przy użyciu szybszych pamięci DDR3, to po co „czerwoni” w ogóle sprzedają pamięci o szybkości 1333MHz?, no cóż dobre pytanie być może AMD myśli, że zestawy z procesorami Intela będą tworzone przy użyciu tych pamięci wystarczająco często, lub po prostu jest to alternatywa, która ma posłużyć jedynie jako wybór, gdyż jest to najczęściej używany w tej chwili standard DDR3. Musze przyznać, że dla mnie osobiście nowe pamięci od AMD nie są może złym pomysłem, ale ciężko mi sobie wyobrazić,aby zagospodarowały inny obszar aniżeli platform tworzonych z procesorami APU.

źródło:anandtech
This entry was posted in Newsy, Pamięci & HDD and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>