Pamięci Micron DDR3L-RS, DDR4-RS wydłużą czas pracy na baterii ?

Od długiego już czasu mówi się głośno o konieczności projektowania takich podzespołów, które będą efektywnie wykorzystywały rozwiązania zmierzające do ograniczenia poboru mocy, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej wydajności. To niewątpliwie dobry kierunek i można obecnie zaobserwować wzmożoną aktywność w tym obszarze ze strony wielu producentów sprzętu elektronicznego.

Ostatnio ogłaszany przez Microna typ pamięci RAM DDR3L-RS, (wcześniej znany pod nazwą DDR3Lm) może zapewnić niższy pobór mocy modułów nawet o 25%. Co prawda same pamięci nie pobierają dużej ilości mocy i w przypadku komputerów stacjonarnych, nie są to oszczędności warte odnotowania, sprawa wygląda jednak zgoła odmiennie jeśli przyjrzymy się realiom sprzętów mobilnych, gdzie każdy 1W mocy odgrywa znaczącą rolę.

W sprzętach mobilnych takich jak tablety czy smartphone’y stosuje się obecnie głównie pamięci LPDDR2, które wykorzystują niższe napięcie 1.2V, dzięki czemu zużycie energii jest mniejsze i można wydłużyć czas pracy na baterii. Pamięci te są jednak droższe w produkcji od standardowych kości DDR3, które obsługują napięcie 1.5V. Intel planuje wdrożyć nowy typ pamięci, i może już niedługo zobaczymy moduły LPDDR3, które staną się nowym standardem wśród ultrabooków, gdzie maksymalne ograniczenie poboru mocy oraz kompaktowa konstrukcja są priorytetami.

W przypadku pamięci DDR3, mamy jeszcze przynajmniej jeden typ pamięci, które wykorzystują obniżone napięcie, a są nimi moduły DDR3L o napięciu 1.35V (pojawić się ma również wersja DDR3U z napięciem 1.25V). Można je wykorzystać w laptopach, które zostały zaprojektowane z myślą o pamięciach RAM z obniżonym napięciem, jak chociażby MacBook Pro Apple’a, w innym wypadku pamięci DDR3L będą pracowały ze standardowym napięciem modułów DDR3, czyli 1.5V.

Tymczasem jednak Micron pokazuje nam pamięci, które mają być rozwiązaniem pośrednim między wspomnianymi pamięciami LPDDR3, a modułami DDR3L. Mowa o tytułowych pamięciach DDR3L-RS, gdzie przyrostek RS (Reduced Standby) oznacza zmniejszony pobór mocy w stanie spoczynku, który jak powyżej pisałem ma wynieść nawet 25%. Pamięci DDR3L-RS wykorzystują 30nm proces technologiczny i są wstecznie kompatybilne ze standardem DDR3, więc nie ma konieczności zmiany kontrolera pamięci. Micron nie podaje na razie konkretnych cen dla swoich pamięci, mowa jest jednak o ok. 20% wyższych cenach niż dla pamięci DDR3L.

Kluczowym rozwiązaniem w przypadku pamięci DDR3L-RS, jest technologia zmniejszająca pobór mocy modułów, gdy ich temperatura spadnie poniżej 45°C. Ważne jest jednak także, aby pamiętać że pamięci DDR3L-RS nie będą pobierały mniej energii niż moduły DDR3L podczas pracy. Korzyści pod postacią zmniejszonego poboru mocy będą widoczne jedynie w stanie spoczynku, czyli wtedy gdy pamięci nie będą aktualnie wykorzystywane.

Nasuwa się jeszcze pytanie o nowy standard pamięci DDR4, który ma niedługo zagościć w naszych komputerach. Jak wiadomo pamięci DDR4 ze względu na zwiększoną przepustowość, będą wymagały nowego kontrolera pamięci i nie będą wstecznie kompatybilne ze standardem DDR3. W przypadku napięć, moduły DDR4 będą pracowały przy podobnych wartościach jak omawiane dzisiaj typy pamięci (1.2V), będą jednak przy tym znacznie wydajniejsze. Micron już dzisiaj zapowiada wprowadzenie na rynek pamięci DDR4-RS, które mają być wykorzystywane przez urządzenia mobilne już na początku przyszłego roku.

Należy się więc spodziewać przesiadki na nowy standard pamięci już na prawdę niedługo.

źródło:anandtech

This entry was posted in Newsy, Pamięci & HDD and tagged , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>