Prace nad 14nm procesem technologicznym posuwają się do przodu

Dyrektor Intela ds. technicznych, Justin Rattner poinformował ostatnio iż prace nad procesem wytwarzania chipów w wymiarze technologicznym 14nm idą do przodu i można się spodziewać, że ich seryjna produkcja  ruszy w przeciągu 1-2 lat.

Pod koniec 2013 r. teoretycznie Intel będzie mógł wkroczyć w nowy 14nm proces technologiczny, zarówno w przypadku procesorów CPU jak i SoC, jednocześnie rozwijając swoje fabryki w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, co ma pozwolić na dalsze udoskonalenia mające na celu stopniowe zmniejszanie procesu produkcyjnego na 10nm, 7nm i 5nm, a ma to się już rozpocząć w 2015r.. Wspominano również o wykorzystaniu 18 calowych wafli krzemowych w późniejszym okresie. Intel poinformował także, że stopniowe zmniejszanie procesu technologicznego i umieszczanie podwojonej ilości tranzystorów wytworzonych przy użyciu tego procesu na powierzchni rdzenia procesorów , będzie możliwe przez najbliższych 10 lat.

Taka informacja chyba  ostudzi zapały na wprowadzenie innych rozwiązań niż dotychczas (np. użycie grafenu) przez najbliższą dekadę. Ponieważ Prawo Moore’a według Intela w przypadku mikroprocesorów ma obowiązywać jeszcze przez długi czas, spójrzmy jak wygląda sytuacja w przypadku konkurencji giganta z Santa Clara.

Samsung ma wejść w proces produkcyjny 20nm w 2013r. a obecnie trwają już prace nad 14nm technologią. Tajwańskie fabryki TSMC rozpoczną małoseryjną produkcję chipów w 20nm w drugiej połowie 2013 r. z użyciem trójwymiarowych tranzystorów, natomiast fabryki zajmujące się produkcją półprzewodników od AMD czyli GlobalFoundries poinformowały już wcześniej o wprowadzeniu do produkcji chipów wytwarzanych w 14nm procesie technologicznym z końcem 2013 r., które mają trafić do produkcji seryjnej w 2014r.. Zobaczymy czy tym razem plany AMD nie będą zbyt wygórowane i czy Intel zdoła sprostać narzuconemu przez siebie reżimowi we wprowadzaniu niższych technologii produkcyjnych.

źródło:digitimes

This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>