Procesory ARM Cortex-A7 i Cortex-A15 w jednym chipie

ARM_SoC_Cortex_A15_Cortex_A7Firma ARM zajmująca się projektowaniem architektury dla nowych mikroprocesorów ogłosiła swój nowy mikroprocesor ARM Cortex-A7. Ma być to najbardziej energooszczędny mikroprocesor jaki został do tej pory wyprodukowany. Za nowym procesorem Cortex-A7 kryją się technologie znane z innego mikroprocesora ARM Cortex-A8, który jest jednym z najczęściej stosowanych chipów w obecnych smartphonach oraz  urządzeniach mobilnych.

Procesor Cortex-A7 ma zużywać do 5 razy mniej energii od Cortexa-A8 przy jednoczesnym wzroście wydajności o 50%. ARM Cortex-A7 ma być produkowany przy wykorzystaniu technologii produkcyjnej 28nm (AMR Cotrex-A8 był produkowany przy użyciu technologii 65nm)  i zajmować 1/5 powierzchni wcześniej wspomnianego Cotrexa-A8. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdecydowanie wydajniejszą jednostką, która będzie kosztowała mniej od swojego poprzednika. Pojedynczy procesor Cortex-A7 ma być wykorzystywany w smartphone’ach z segmentu cenowego 100 USD, które w 2013-2014 roku będą odpowiednikami dzisiejszych smartphone’ów z przedziału cenowego powyżej 500 dolarów .

To jeszcze nie wszystko, dlatego że smartphone’y z wyższego przedziału cenowego dostaną mikroprocesor Cortex-A7, który będzie pracował z nadchodzącym procesorem ARM Cortex-A15. Połączone w ten sposób procesory będą tworzyć konfigurację nazwaną Big.Little, a to ze względu na rodzaj współpracy jaki będą tworzyć połączone ze sobą w tandem procesory. Przetwarzanie typu Big.Little będzie wykorzystywało dwa różne procesory, gdzie jeden zapewniać będzie niski pobór mocy, natomiast drugi ma dostarczać wysoka wydajność tam gdzie jest to potrzebne. Podstawowe procesy wykorzystujące w niewielkim stopniu moc procesora takie jak zawsze włączone w tle aplikacje, czy odtwarzacz plików muzycznych, będą korzystały z jednostki Cortex-A7, natomiast bardziej wymagające aplikacje takie jak gry, uaktywnią wydajniejszy procesor Cortex-A15. W zależności od zadania jakie stoi przed procesorem dwa wspomniane układy będą mogły włączać się lub wyłączać jak również pracować razem.

 Dzięki takiemu połączeniu dwóch procesorów na jednym chipie SoC będziemy dysponować wysoką wydajnością oraz niskim zużyciem energii, które w znaczący sposób wydłuży czas pracy na baterii, co jest dzisiaj chyba największą bolączką wydajnych smartphone’ów.


źródło:xbitlabs
This entry was posted in Newsy, Smartphone, Urz.Mobilne and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>