Procesory Ivy Bridge do 25% szybsze od Sandy Bridge

Ivy_Bridge_o25procesnt_szybsze_logWedług oficjalnych slajdów Intela, spodziewana wydajność nowych procesorów Ivy Bridge, będzie wahała się pomiędzy 7% a 25% wzrostu, względem obecnej generacji procesorów Sandy Bridge.

W przypadku aplikacji wykorzystujących głównie układ graficzny, będzie można spodziewać się aż 199% wzrostu wydajności. Oficjalne dokumenty Intela, przedstawiają porównanie wydajności procesora Ivy Bridge, a konkretnie modelu Core i7-3770 (4-rdzeniowy procesor z obsługą HyperThreading’u, taktowany z prędkością 3.4GHz oraz wyposażony w 8MB pamięci podręcznej L3 ) z procesorem Sandy Bridge Core i7-2600 o takich samych parametrach technicznych (nie licząc oczywiście układu graficznego Ivy Bridge). Wyniki możecie zobaczyć na slajdach poniżej.

 

Ivy_Bridge_wzrost_wydajnosci_o_25procent_1

Jeżeli wzrost wydajności będzie się tak przedstawiał w rzeczywistości, to będzie już całkiem nieźle przy jednoczesnym zmniejszeniu współczynnika poboru mocy. Chociaż oczywiście, tak na prawdę głównym daniem w nowych procesorach Ivy Bridge, jest zintegrowany układ graficzny Intel HD 4000, który względem swojego poprzednika będzie się na prawdę nieźle spisywać.

Ivy_Bridge_wzrost_wydajnosci_o_25procent_2

Co prawda nie mamy tu testów wydajności z gier, ale widać w benchmarku 3D Mark Vantage, że osiągi nowego układu graficznego w procesorach Ivy Bridge mogą nas jeszcze zadziwić. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że zintegrowany układ graficzny w nowych procesorach Intela, nie zastąpi nam pełnowymiarowej karty graficznej, która nadal będzie niezbędna, aby cieszyć się płynna rozgrywką w najnowszych tytułach, ale spodziewana wydajność układu IGP może być dla dużej części odbiorców po prostu wystarczająca do większości zastosowań, z oglądaniem materiałów w wysokiej rozdzielczości włącznie. Na pewno będzie to świetne rozwiązanie w nowych tanich laptopach oraz Ultrabookach, gdzie zintegrowane układy graficzne odgrywają znaczącą rolę w wielu przypadkach. Jak na razie prym wśród budżetowych notebooków wiedzie  AMD, ze swoją platformą Brazos, ale niebawem może się to zmienić właśnie za sprawą procesorów Ivy Bridge.

Procesory Ivy Bridge mają wykorzystywać 22nm trójbramkowe tranzystory oraz udoskonaloną wersję instrukcji AVX. Oprócz tego zintegrowany układ graficzny ma obsługiwać biblioteki DirectX 11, OpenCL 1.1 oraz OpenGL 3.1. Nowe procesory Intela maja także posiadać wsparcie dla nowego interface’u PCI-Express 3.0.

Premiera nowych układów Ivy Bridge ma nastąpić na przełomie marca i kwietnia 2012 r.

źródło:xbitlabs
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>