Procesory Sandy Bridge-E, prawie 5GHz na chlodzeniu powietrznym

Sandy_Bridge-E_5GHz

System chłodzenia Intela

Ponieważ premiera nowych procesorów Intela Sandy Bridge-E niezwłocznie się zbliża, wiele osób z branży ma już dostęp do próbek inżynieryjnych procesora, które mają posłużyć do  wstępnych testów układów opartych o gniazdo LGA 2011.

Serwis ocworkbench był obecny przy jednym z takich przedpremierowych testów, gdzie testowanym układem był procesor  Sandy Bridge-E Core i7, model jest jednak nieznany, mógł to być nawet 4-rdzeniowy Core i7-3820. Ciekawe jest jednak to, że procesor udało się podkręcić do poziomu 4.92 GHz na zwykłym chłodzeniu powietrzem, a temperatura jednostki w stanie spoczynku wynosiła 45°C. Overclocking procesora był przeprowadzany na płycie głównej z chipsetem X79 ze standardowym radiatorem.

Procesory Sandy Bridge-E mogą być z łatwością przetaktowane przy użyciu bazowego zegara BCLK. W tym szczególnym przypadku częstotliwość BCLK została podniesiona do 120MHz, natomiast wartość mnożnika została ustawiona na x41. Pamięć DDR3 pracowała z prędkością 2400MHz , (timingi 10T), a napięcie procesora VCore wynosiło 1.51V.

To dobra informacja nie tylko dla entuzjastów overclockinu ze ściśle określonym budżetem, ale również dla firm zajmujących się produkcją komputerowych systemów chłodzących. Ze względu na to iż procesory Sandy Bridge-E nie posiadają w zestawie standardowego chłodzenia powietrznego, a Intel dodatkowo reklamuje swój własny system chłodzenia cieczą, który jest specjalnie dedykowany dla nowych procesorów Core i7 z serii Extreme, można mieć wrażenie że układy te, aby osiągnąć przynajmniej przyzwoity overclocking potrzebują chłodzenia z użyciem bloku wodnego. Przykład ten jednak pokazuje, że wcale tak nie musi być i całkiem niezły overclocking można uzyskać już przy pomocy wiatraka.

źródło:techpowerup
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>