Procesory w 2012-2013 – Plany AMD na najbliższe dwa lata

Procesory_AMD_na_2012-2013rNiedawno firma z Sunnyvale ujawniła nieco informacji na temat planów związanych z tegorocznymi premierami procesorów przeznaczonych na rynek komputerów stacjonarnych oraz na rynek mobilny.

W tym roku dostaniemy między innymi z niecierpliwością wyczekiwane procesory APU Trinity, które będą drugą generacją układów oznaczonych prefiksem „A”, czyli następcą procesorów Llano. Procesory Trinity w wersji mobilnej będą sprzedawane w dwóch wariantach: ze standardowym poborem mocy (35W) oraz obniżonym (17-25W). Będą wykorzystywały 24 rdzenie Piledriver oraz układ graficzny z serii AMD 7000M oparty na architekturze VLIW4. Jednostki APU Trinity będą wytwarzane przez fabryki Global Foundries przy użyciu 32nm procesu technologicznego.

Następne w kolejce będą procesory z serii C oraz E, o kodowej nazwie Brazos 2.0, które będą posiadały  2 rdzenie Bobcat i pobór mocy na poziomie 9-18W. Rynek procesorów stacjonarnych dostanie wyłącznie układy z serii E o standardowym poborze mocy. Procesory APU Brazos 2.0 wyposażone będą w zintegrowany układ graficzny AMD 7000M oparty na architekturze VLIW5, a same procesory będą produkowane z wykorzystaniem 40nm procesu wytwarzania.

AMD stworzy także układy dedykowane dla tabletów i wykorzystujące całkowicie pasywne chłodzenie. Będą to procesory z serii Z pracujące z 1-2 rdzeniami Bobcat o kodowej nazwie Hondo oraz bardzo niskim poborze mocy (4.5W) i zintegrowanym układem graficznym obsługującym biblioteki DirectX 11.

Nie można zapomnieć również o następcy cieszących się niezbyt dobrą sławą procesorów Bulldozer czyli drugiej generacji jednostek z serii FX o kodowej nazwie Vishera. Procesory te będą posiadały 4-8 rdzeni Piledriver i jako jedyne nie będą posiadały zintegrowanego układu graficznego. Jak AMD samo zresztą przyznało na spotkaniu FDA (Financial Analyst Day) firma skupia się bardziej na dynamicznie rosnącym rynku mobilnym, pozostawiając rynek procesorów stacjonarnych na drugim planie. Nie znaczy to oczywiście, że nie zobaczymy już procesorów stworzonych głównie z myślą o komputerach stacjonarnych, ale na pewno ich udział na rynku będzie mniejszy niż dotychczas.

Rok 2013 przyniesie także kilka nowości, głównie przesiadkę na 28nm proces technologiczny oraz zastosowanie w jednostkach APU układu graficznego opartego na obecnie wykorzystywanej przez Radeony HD 7970 i 7950 architekturze GCN (Graphics Core Next).

Wśród najsilniejszych jednostek APU przeznaczonych na rynek notebooków w 2013 r. zobaczymy układy o kodowej nazwie Kaveri posiadające 2-4 rdzeni Steamroller. Dzięki wykorzystaniu układów graficznych z architekturą GCN, będziemy mogli szybciej przeprowadzać obliczenia z wykorzystaniem grafiki, tam gdzie wcześniej całą pracę wykonywał procesor CPU.

Nieco wolniejszą odmianą tych procesorów będą jednostki Kabini przeznaczone na rynek odbiorcy masowego, a wykorzystywać będą 2-4 rdzeni Jaguar oraz wolniejszy układ graficzny z serii Radeon 7000M.

Procesory Kaveri oraz Kabini będą posiadały także swoje stacjonarne odpowiedniki.

Na końcu mamy jeszcze procesory APU Temash, które będą pracowały z 2 rdzeniami Jaguar i przeznaczone będą głównie dla tabletów.

źródło:anandtech

 

This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>