Promise Pegasus J2 – zewnętrzny dysk SSD z interfacem Thunderbolt

Promise znany z produkcji urządzeń przeznaczonych do składowania danych, takich jak Pegasus R4/R6 składający się z 4 lub 6 dysków twardych o pojemność 1TB lub 3TB połączonych w RAID (możemy uzyskać więc aż 18TB powierzchni dyskowej dzięki zastosowaniu 6 dysków HDD), już jakiś czas temu pokazał podobne rozwiązanie, tym razem jednak korzystając z dobrodziejstw dysków SSD oraz kontrolera Thunderbolt.

Promise Pegasus J2 jest właśnie takim urządzeniem. Jest to zewnętrzny dysk SSD, a właściwie dwa 1,8 calowe dyski SSD wykorzystujące port mSATA 6Gb/s oraz połączone w RAID. Tak połączone dyski, zamknięte są w aluminiowej obudowie, która zasilana jest dodatkowo przez zewnętrzny adapter. Możliwe jest też zasilanie urządzenia poprzez samo złącze Thunderbolt, jednak wpływa to negatywnie na osiągi dysków.

Promise Pegasus J2 sprzedawany jest w dwóch wersjach pojemnościowych 256GB oraz 512GB, jest to nieporównywalnie mniejsza powierzchnia dyskowa do wykorzystania niż w przypadku Pegasusa R4/R6, ale też zajmuje nieporównywalnie mniej powierzchni fizycznej w miejscu gdzie chcemy umieścić urządzenie, ze względu na bardzo niewielkie wymiary, które udało się uzyskać dzięki zastosowaniu 1,8″ dysków SSD.

Dyski SSD wykorzystują kontroler Phison PS3108 stosowany raczej w budżetowych konstrukcjach opartych na pamięciach NAND flash, który zapewnia wysoką wydajność podczas zapisu i odczytu sekwencyjnego (kolejno 550MB/s zapis oraz 750MB/s odczyt), można się jednak spodziewać że wydajność dla odczytu i zapisu losowego nie będzie już tak wysoka, jest więc jeszcze miejsce na poprawienie osiągów.

Dla połączenia SATA 6Gb/s dyski wykorzystują kontroler ASMedia ASM1061 PCIe 2.0 x1 oraz oprogramowanie, dzięki któremu możemy zmieniać tryb pracy dysków z RAID-0 na RAID-1 i na odwrót. Urządzenie kompatybilne jest z Systemami Mac OS X oraz Windowsem 7 i Windowsem 8

Promise Pegasus J2 w wersji 256GB kosztuje 799USD, natomiast wersja 512GB to już wydatek 1499USD

źródło:anandtech

 

This entry was posted in Newsy, Pamięci & HDD and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>