Samsung pokazuje pierwsze grafenowe tranzystory

grafenowe_tranzystory_samsungaSamsung Electronics opracował nową metodę budowy tranzystorów z wykorzystaniem grafenu, o którym mogliśmy ostatnio usłyszeć dzięki naszym naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy są już niedaleko opatentowania technologii na masową produkcję tego materiału.

Dzięki nowemu materiałowi jakim jest grafen, przed producentami podzespołów elektronicznych otworzą się zupełnie nowe, dotąd nieosiągalne możliwości, a to wszystko dzięki temu, że grafen jest blisko 200-krotnie lepszym przewodnikiem prądu niż obecnie stosowany krzem i być może pozwoli przekroczyć barierę 1THz (czyli 1000GHz), która jest nieosiągalna dla obecnych procesorów.

Półprzewodniki, które stosuje się aktualnie w urządzeniach elektronicznych i podzespołach komputerowych składają się z miliardów krzemowych tranzystorów. Żeby zwiększyć wydajność tych półprzewodników, a w konsekwencji wydajność całego urządzenia, można zmniejszyć rozmiar samych tranzystorów, dzięki czemu zmniejszy się droga potrzebna do przebycia przez energię elektryczną, lub użyć materiału o wysokim przewodnictwie elektrycznym, takiego jak grafen.

Przez ostatnie 40 lat wzrost wydajności przychodził wraz z miniaturyzacją tranzystorów poprzez stosowanie niższego wymiaru produkcyjnego. Według specjalistów dochodzimy już do kresu możliwości dalszej miniaturyzacji i dlatego też trzeba zastanowić się nad stosowaniem nowych rozwiązań.

Grafen nie jest jednak materiałem idealnym pomimo iż jest bardzo dobrym przewodnikiem. Problem z grafenem polega na tym, że przepływu prądu nie można w prosty sposób odłączyć ze względu na metaliczną budowę tego materiału. Stosowane wcześniej rozwiązania dla tego problemu zmniejszały niestety jego świetne właściwości przewodzenia energii elektrycznej, co oczywiście mijało się z celem.

Samsungowi udało się rozwiązać ten problem wykorzystując grafenowo-krzemową diodę z barierą Schottky’ego, która umożliwia kontrolowanie przepływu prądu. Mechanizm ten nazwano Barristorem.

Obecnie Samsung jest w posiadaniu 9 dużych patentów związanych z budową oraz mechanizmem działania grafenowego Barristora. Pozostaje jedynie czekać na poczynania naszych rodzimych naukowców.

źródło:techpowerup

 

This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>