Sony przejmuje akcje spółki Sony Ericsson

Sony_przejmuje_akcje_EricssonaSony wydało oświadczenie, według którego firma przejmuje akcje spółki Sony Ericsson stając się jednocześnie jedynym udziałowcem.

Fuzja Sony, japońskiego przedsiębiorstwa założonego w 1946 r. ze szwedzką firmą Ericsson, którego korzenie sięgają dużo głębiej bo aż 1876 r., miała miejsce w 2001 roku. Wtedy doszło do połączenia działów telefonii mobilnej obydwu firm, tworząc spółkę Sony Ericsson, w której obydwie firmy posiadały po 50% udziałów. Celem nowo powstałej spółki było połączenie doświadczenia Sony jako wiodącego producenta elektroniki użytkowej z wiedzą Ericssona z branży telekomunikacyjnej. Sony Ericsson aspirował także do zepchnięcia Nokii z pozycji światowego lidera w produkcji telefonów komórkowych. Właściwie można powiedzieć, że ta sztuka się udała, tyle że sprawcą owego zdarzenia był raczej Apple, a nie Sony Ericsson.

Sony Ericsson był głównie znany z produkcji telefonów komórkowych, które były reklamowane jako produkty wyspecjalizowane w określonym celu, pomijając oczywiście ich główne zadanie jakim było prowadzenie rozmów telefonicznych. W ten sposób reklamowane były chociażby telefony komórkowe z serii Walkman, (patent Sony) których odbiorcami były osoby chcące na swoich telefonach słuchać głównie muzyki, czy też seria telefonów z aparatem Cyber-Shot oraz lampą błyskową, które były wyspecjalizowane w robieniu zdjęć.

W 2008 roku zaczęły się jednak problemy finansowe spółki, która odnotowała straty rozciągające się także na przyszłe lata. Ericsson już wtedy sygnalizował chęć wycofania się ze spółki, która miała być przejęta w całości przez Sony. Tak też się stało w tym roku, Sony przejęło udziały spółki Sony Ericsson za 1.475 miliarda dolarów, a decyzja została ogłoszona przez Sony w ostatnich dniach. (Przyszłe produkty będą oznaczone wyłącznie marką Sony.)

Sony w sierpniu weszło także na rynek tabletów, obsługiwanych przez system Android co w połączeniu ze smartphone’ami Sony Ericsson, daje firmie duże pole do popisu. Trzeba jednak pamiętać, że rynek smartphone’ów i tabletów jest niesamowicie konkurencyjny i Sony będzie musiało się na prawdę postarać,aby uszczknąć sobie pokaźny kawałek z tego tortu, w którym dominuje smak nadgryzionego jabłka.

źródło:anandtech
This entry was posted in Newsy, Smartphone, Urz.Mobilne and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>