Tablety Microsoft Surface

Zaledwie parę dni temu mieliśmy premierę nowego systemu operacyjnego Microsoftu, Windows 8. Wraz z jego premierą pojawiły się także nowe tablety firmy, które trzeba przyznać są czymś zupełnie odmiennym od urządzeń, z którymi mieliśmy okazję się zetknąć do tej pory.

Microsoft Surface, bo tak nazywają się nowe tablety Microsoftu, w odróżnieniu od podobnych urządzeń wykonanych zazwyczaj z plastiku i aluminium, zbudowane są z odlewanego i formowanego przy udziale pary magnezu.

Klawiatura dołączona do tabletu, wykonana jest również z magnezu i możemy wybrać jeden z dwóch jej wariantów podczas kupna Microsoft Surface. Pierwszy z nich to właściwie płaska powierzchnia przypominająca klawiaturę, z przyciskami reagującymi na dotyk, dzięki wbudowanym czujnikom nacisku. Ze względu na fakt iż powierzchnia tej klawiatury nie wykorzystuje pojemnościowej technologii dotykowej, tak jak ekran tabletu, musimy uderzać w przyciski z odpowiednią siłą, aby klawiatura zarejestrowała nasze działanie. Może to być w wielu wypadkach dosyć problematyczne i niewygodne rozwiązanie, dlatego też dla osób, które cenią sobie bardziej praktyczne rozwiązania niż atrakcyjny wygląd cienkiej powierzchni klawiatury Touch Cover, Microsoft oferuje także standardową klawiaturę.

Sama klawiatura Touch Cover, jest dosyć elastyczna, ma 3.2mm grubości i łączy się z tabletem przy pomocy 6-pinowego złącza I2C, które zapewnia jej również zasilanie z urządzenia. Klawiatura co ciekawe nie posiada przycisków funkcyjnych F1-F12, ich miejsce zajmują przyciski odpowiedzialne za wyciszenie, regulację poziomu głośności, czy też przywołujące okna narzędziowe w systemie. Nie oznacza to oczywiście że kompletnie zrezygnowano z możliwości użycia klawiszy funkcyjnych, są one dostępne pod wspomnianymi wyżej przyciskami, po wciśnięciu klawiszy Alt + Fn. Klawiatura pozbawiona jest również diod sygnalizujących chociażby aktywny przycisk Caps Lock. klawiatury dotykowe Touch Cover dostępne są w pięciu kolorach: czarnym , białym , niebieskim, różowym oraz czerwonym. Można zakupić je również osobno za 119USD.

W przypadku standardowej klawiatury, która jest znacznie wygodniejsza w użyciu, mamy do czynienia z większymi niż dla klawiatury Touch Cover przyciskami, ze względu na eliminację przestrzeni znajdującej się pomiędzy nimi. Klawiatura jest też nieco grubsza od swojego dotykowego odpowiednika o ponad 2mm, co daje w przybliżeniu ok. 3.5mm grubości. Standardowa klawiatura jest też trochę droższa, gdyż kosztuje 129USD. Jeżeli ktoś jednak planuje zakup tabletu Microsoft Surface, z przeznaczeniem jako notebook, klawiatura ta jest niezbędna do wygodnej pracy z tekstem. Jeśli przy pomocy tabletu mamy zamiar jedynie okazyjnie coś napisać, klawiatura Touch Cover również spełni swoje zadanie.

Tablety Microsoft Surface wyposażone są w ekrany dotykowe o przekątnej 10.6 cala oraz rozdzielczości 1366×768 pikseli, które radzą sobie bardzo dobrze z odwzorowaniem czerni oraz posiadają bardzo przyzwoity współczynnik kontrastu. W przypadku odwzorowania kolorów, wyświetlacz Retina zastosowany w Nowym iPadzie Apple’a sprawuje się jednak lepiej.

Tablety Microsoft Surface w odróżnieniu od tabletu Apple’a, posiadają całkiem pokaźną liczbę złącz i portów. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy port USB 2.0, z tyłu znajduje się slot na karty pamięci microSD,  natomiast z lewej strony mamy złącze micro-HDMI . Urządzenie posiada także standardowe wejście na słuchawki. Tablety wyposażone są również w dwie kamery o rozdzielczości 720p i wykorzystują bezprzewodową łączność Wi-Fi. Wbudowana bateria, w którą wyposażone są tablety, ma pojemność 31Wh i powinna zapewnić ok. 9 godzin pracy urządzenia podczas przeglądania sieci.

Nowy wynalazek Microsoftu sprzedawany jest w dwóch wersjach. Pierwszy model wykorzystuje procesor SoC NVIDIA Tegra 3, który składa się z 4-rdzeni ARM Cortex A9 pracujących z częstotliwością 1.3GHz każdy. Tablet posiada 2GB 1-kanałowej pamięci LPDDR2 oraz wyposażony jest w system Windows RT oraz oprogramowanie biurowe Microsoft Office 2013 Home and Student w wersji RT Preview ( z możliwością bezpłatnej aktualizacji do pełnej wersji). Model ten dostępny jest w kilku wariantach: z przestrzenią dyskową o pojemności 32GB za 499USD, ten sam model możemy kupić z klawiaturą dotykową w cenie 599USD, kolejnym wariantem jest model z przestrzenią dyskową 64GB oraz klawiaturą Touch Cover w cenie 699USD.

Drugi wersja tabletu jest jeszcze niedostępna w sprzedaży, ale ma wykorzystywać procesor Ivy Bridge Core i5 ze zintegrowanym układem graficznym Intel HD 4000 oraz 2-kanałową pamięcią operacyjną o pojemności 4GB. Model ten ma być trochę większy i będzie pracował z systemem Windows 8 Pro oraz rozdzielczością 1920×1080. Dostaniemy też pojemniejszą baterię (42Wh) oraz więcej miejsca na przechowywanie danych (64GB oraz 128GB).

Microsoft-Surface_2

 

 

Microsoft-Surface_3

źródło:anandtech

This entry was posted in Newsy, Urz.Mobilne and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>