Tizen OS – następca systemu MeeGO

Nowy_system_Tizen_nastepca_MeeGOKiedy Intel po raz pierwszy podał do wiadomości, że ma zamiar wkroczyć na rynek smartphone’ów, musiał także podjąć decyzję o wyborze systemu operacyjnego, który będzie przez nie wykorzystywany. Oczywiście jeśli chodzi o rynek komputerów stacjonarnych Intel wykorzystuje system Windows Microsoftu, który potrzebuje większej mocy obliczeniowej. Jak dotąd nowe odsłony systemu Windows pomagały Intelowi w sprzedaży nowych modeli swoich procesorów. Ponieważ Intel chciał aby moc jego procesorów SoC (System-on-a-Chip) była lepiej wykorzystywana, postanowił wybrać jedną z wersji Linuxa, która nosi  nazwę Moblin (skrót od mobile i Linux) i została stworzona głównie dla urządzeń przenośnych takich jak netbooki czy nettopy.

W lutym 2010 Intel połączył siły z Nokią, która już pracowała nad kolejną wersją swojego systemu Maemo. W ten sposób powstał nowy mobilny system operacyjny MeeGO. Według Intela MeeGO powstał dlatego, że nowy system Microsoftu (Windows 7) nie wykorzystywał w zadowalający sposób możliwości procesorów Atom. Amino i Novell także odegrały ważną rolę w tworzeniu nowego systemu, a w listopadzie 2010 roku do projektu przyłączyło się także AMD. MeeGO otrzymał wsparcie dla obsługi smartphonów oraz dla architektury ARM i procesorów x86 Intela z zestawem instrukcji SSSE3. Jądro systemu operacyjnego MeeGO oparte  jest na dwóch różnych dystrybucjach Linuxa. Z jednej strony mamy Moblina wykorzystywanego wcześniej przez Intela, który oparty jest na Fedorze, a z drugiej mamy system Maemo Nokii, który z kolei oparty jest na Debianie. MeeGO jest jedną z pierwszych dystrybucji Linuxa, która wykorzystuje jako standard system plików Btrfs oraz używa repozytoriów RPM.

Z czasem jednak Nokia postanowiła porzucić system MeeGO na rzecz platformy Windows Phone Microsoftu. W ten sposób Intel pozostał sam ze swoim systemem i postanowił przerzucić się na Androida, aby dalej konkurować na rynku. Takie posunięcie Intela oraz wcześniejsza decyzja Nokii doprowadziły do przekształcenia się projektu MeeGO w nowy system operacyjny Tizen. Decyzja została podjęta przez Linux Foundation, który wraz z LiMo Foundation są głównymi sponsorami systemu Tizen. System Tizen pozostanie oprogramowaniem open source, więc każdy będzie mógł nad nim pracować. Większość ludzi pracujących przy MeeGO, będzie również pracowała nad nowym system Tizen, a kierownictwo nad projektem zostało powierzone Intelowi i Samsungowi. System operacyjny Tizen będzie oparty głównie na sieciowych standardach HTML5 oraz WAC i przeznaczony dla takich urządzeń jak Tablety , Netbooki, Smartphone’y, Systemy nawigacji GPS, czy jako oprogramowanie wykorzystywane w telewizorach (Smart TV). Tizen ma być też bardziej elastyczny od systemu MeeGO dzięki zastosowaniu innego interface’u programowania API. Prace nad systemem mają potrwać do pierwszego kwartału 2012 r., a pierwsze urządzenia wykorzystujące Tizena, powinny się pojawić już w II kwartale tegoż roku.

Co ciekawe Nokia postanowiła pozostać przy systemie MeeGO dla swojego smartphone’a Nokia N9, oznajmiając jednocześnie, że będzie to pierwszy i ostatni smartphone Nokii z systemem MeeGO. No cóż zobaczymy czy najbardziej znany fiński producent telefonów komórkowych pozostanie przy swojej decyzji.

Projekt Tizen kierowany przez Intela i Samsunga, być może okaże się dobrą alternatywą dla mobilnych OS’ów takich jak Android, iOS czy Windows Phone. Nie będzie to oczywiście proste zadanie, ale rynek może na tym tylko skorzystać.

 

źródło:anandtech
This entry was posted in Newsy, Smartphone, Software and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>