Toshiba i nowe dyski SSD z 19nm pamięciami NAND

Toshiba_SSD_THNSNFToshiba ogłosiła swoją nową serię dysków SSD THNSNF. Dotychczas Toshiba nie kwapiła się z wydawaniem nowych produktów w kategorii dysków solid state drive, a ostatnim urządzeniem tego typu była seria HG3 wypuszczona na początku 2010r., więc blisko 2 i pół roku temu.

Dyski Toshiby z serii THNSNF będą wykorzystywały interface SATA 6Gb/s oraz autorski kontroler Toshiby.

Pamięci MLC NAND dla nowych dysków SSD wykonane są w procesie produkcyjnym 19nm i wykorzystują interface Toggle-Mode 2.0.

Dyski sprzedawane będą w rozmiarach: 64GB, 128GB, 256GB, 512GB z prędkością odczytu sekwencyjnego 524MB/s oraz zapisu 440-461MB/s. Dyski posiadają wydajność 80K IOPS dla odczytu losowego i 35K IOPS dla zapisu losowego. Dla dysków o pojemności 64GB wartości te będą wynosiły odpowiednio 50K IOPS i 25K IOPS.

Szybkość zapisu dla dysków 64GB wygląda obiecująco, być może będą to nawet jedne z najszybszych dysków SSD o takiej pojemności. Toshiba zadbała również o niski pobór mocy swoich nowych dysków, który został określony na poziomie 0,1W. Na pewno przyczynił się do tego również niższy proces produkcyjny i opracowanie własnego kontrolera.

Seryjna produkcja nowej serii dysków SSD Toshiby ma się rozpocząć w sierpniu tego roku, trzeba też dodać, że Toshiba nie będzie prowadziła sprzedaży detalicznej tych urządzeń, a większość z nich trafi do innych producentów OEM więc raczej nie zobaczymy ich w sklepach.  Powinniśmy natomiast uświadczyć je w niektórych modelach laptopów, być może pod zmienioną nazwą. Dotychczas Apple w swoich MacBookach Air wykorzystywał dyski Toshiby z serii HG3 dlatego bardzo możliwe, że właśnie tam zobaczymy serię THNSNF.

źródło:anandtech

 

This entry was posted in Newsy, Pamięci & HDD and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>