Układ graficzny IGP Ivy Bridge obsłuży rozdzielczość UltraHD

Wygląda na to, że zintegrowany układ graficzny, który będzie znajdował się na pokładzie procesorów Ivy Bridge, będzie zdolny do obsługi rozdzielczości 4096×4096, którą potocznie określa się 4K lub 4Kx4K. Podczas gdy układ graficzny procesorów Sandy Bridge obsługiwał maksymalną rozdzielczość do 2560×1600, grafika Ivy Bridge będzie mogła wyświetlać obraz z ponad 4-ro krotnie większą liczbą pikseli. Na chwilę obecną ciężko było by kupić odbiornik obsługujący tak wysoką rozdzielczość, natomiast na przestrzeni ostatnich kilku lat na targach elektronicznych Expo, CES i innych można było zobaczyć pierwsze odbiorniki obsługujące rozdzielczość UltraHD. W przypadku telewizorów były to matryce o przekątnej przekraczającej 70 cali. Jeśli chodzi o rozdzielczość UltraHD to japońska korporacja NHK, która transmituje programy w wysokiej rozdzielczości w Japonii oraz na Świecie, już w 2003 roku opracowała format video nazwany Super Hi-Vision (SVH), który był zdolny do wyświetlenia rozdzielczości wynoszącej 7680 × 4320 pikseli. W 2006 roku NHK zademonstrowało ten format poprzez bezpośrednią transmisję na żywo z Tokio do Osaki. Jakość wideo tej transmisji została skompresowana z bitrate’u wynoszącego 24 Gbit/s do 180–600 Mbit/s, natomiast jakość dźwięku zmniejszono z 28 Mbit/s do 7–28 Mbit/s. Nieskompresowana 20 minutowa transmisja pochłonęła by aż 4TB przestrzeni dyskowej. Z ciekawostek jeszcze dodam, że w maju tego roku SHARP zademonstrował 85 calowy odbiornik LCD zdolny obsłużyć rozdzielczość 7680 x 4320 pikseli.

Tyle historii, wracając do naszego układu IGP w procesorach Ivy Bridge rozdzielczość 4Kx4K jest rozdzielczością w formacie, którego nie zwykło się używać, zwłaszcza w dobie panoramicznych odbiorników, które wyświetlają obraz najczęściej w formacie 16:9 lub 16:10, które sugerowały by raczej rozdzielczość 4096×2304 także z powodu limitu przepustowości przesyłania obrazu. Dla nieskompresowanej transmisji wideo w rozdzielczości 4096×4096 wyświetlanej z częstotliwością odświeżania obrazu 60Hz i 24-bitową paletą kolorów, potrzeba przepustowości przesyłania danych wynoszącej 36 Gbit/s, czyli więcej niż jakikolwiek z obecnych interface’ów wideo mógłby obsłużyć. DisplayPort 1.2, który obecnie uniesie transmisję wideo na poziomie 21.6 Gbit/s jest przodownikiem w tej kwestii. Rozdzielczość 4096×2304 wymaga transmisji danych z prędkością ok 20 Gbit/s czyli wystarczającej do obsługi przez DisplayPort 1.2.

 

Uklad_graficzny_Ivy_Bridge_obsluguje_rozdzielczosc_4K

 

Silnik odpowiedzialny za wyświetlanie tak wysokiej rozdzielczości przez IGP Ivy Bridge to MFX, który będzie się zajmował dekodowaniem i enkodowaniem strumienia video w standardzie AVC, VC1, MPEG 2. Rozdzielczość 4K jest także obsługiwana już od jakiego czasu przez YouTube i można się tam natknąć na filmiki wyświetlane w takiej rozdzielczości. Oczywiście przy użyciu interface’u DisplayPort można także połączyć ze sobą kilka monitorów i chociaż z oczywistych względów na zintegrowanym układzie graficznym umieszczonym w procesorach Ivy Bridge raczej nie zdołamy pograć w cokolwiek w tak wysokiej rozdzielczości, to będziemy mogli już coś oglądnąć, przynajmniej jak na razie w teorii. Dodatkowym atutem pojawiania się sprzętu obsługującego tak wysoką rozdzielczość będzie pojawianie się odbiorników które będą mogły ją obsłużyć, a to spowoduje obniżkę cen paneli FullHD oraz monitorów o rozdzielczości 2560×1600.

 

 

 

źródło:VR-zone/ NHK
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>