Windows 8 porzuca technologie od Dolby

Windows_8_porzuca_wsparcie_dla_DolbyDigitalJak donosi Dolby Laboratories, Microsoft postanowił nie implementować technologii od Dolby Labs w swoim najnowszym systemie operacyjnym Windows 8. To zaskakujący krok ze strony Microsoftu zważając na to, że te same technologie od Dolby można znaleźć w systemie Windows 7. Brak rozwiązań od Dolby w systemach Windows 8, nie oznacza od razu że najnowszy system Microsoftu nie będzie mógł odtwarzać płyt DVD, lub że nie będzie wspierał cyfrowego dźwięku przestrzennego. Bardzo możliwe że Microsoft zdecyduje się na pozyskanie tych technologii z innych źródeł. Jednak decyzja ta spowodowała spadek wartości akcji Dolby aż o 18%, co może być dla firmy powodem do zmartwienia. Powszechność napędów optycznych w każdym nowym komputerze na przestrzeni ostatnich lat tak bardzo przyczyniła się do rozprzestrzenienia się technologii od Dolby, że nikt nie zastanawiał się czy materiał odgrywany z DVD będzie obsługiwał dźwięk przestrzenny czy nie. Sam system Windows 7 natywnie wspiera technologie Dolby Digital Plus zapewniającą uzyskanie przestrzennego dźwięku wysokiej jakości w systemie 7.1-kanałowym.

Przychody Dolby były do tej pory  uzyskiwane przede wszystkim ze sprzedaży praw do korzystania z własnych technologii w komputerach. Z czasem jednak udział tych przychodów, zaczynał się zwiększać ze sprzedaży praw do korzystania z rozwiązań firmy w systemach operacyjnych. Jak widać Dolby będzie zmuszone powrócić do wcześniejszego systemu finansowania i sprzedawać prawa do swoich technologii producentom sprzętu komputerowego oraz developerom i dystrybutorom oprogramowania. Ostatecznie być może jeszcze dojdzie do porozumienia między Dolby i Microsoftem, na razie jednak nie ma co na to liczyć.

źródło:guru3d
This entry was posted in Newsy, Software and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>