Xeon E5 – 8-rdzeniowe procesory Intela

Intel_Xeon-E5W jednej z wcześniejszych wiadomości na temat procesorów Sandy Bridge-E, pisałem o problemach z funkcją wirtualizacji w nowych procesorach Intela  , temat ten powraca wraz z informacjami o procesorach Intel Xeon E5.

Jak wiadomo procesory Core i7-3960X oraz i7-3930K są tak na prawdę 8-rdzeniowymi układami z 2-rdzeniami, które są nieaktywne. Ponieważ architektura Sandy Bridge-E została zaprojektowana z myślą o wykorzystaniu wszystkich 8-rdzeni, nie może się obyć bez procesorów które będą wykorzystywały wszystkie te rdzenie. Tymi procesorami będą właśnie jednostki Xeon E5, w których obsługa akceleracji sprzętowej dla technologii wirtualizacji, po prostu musi być aktywna, gdyż są to procesory przeznaczone na rynek serwerów gdzie przecież powszechnie wykorzystuje się wirtualizację. Tak też będzie i procesory Xeon E5 zostaną wypuszczone najprawdopodobniej razem z pozostałymi procesorami Sandy Bridge-E w nowej rewizji ze steppingiem C2, w których problem z wirtualizacją zostanie naprawiony. Jakkolwiek jednak i tak już dosyć prądożerne procesory Core i7 39xx wykorzystujące tylko 6 spośród wszystkich 8-rdzeni, których współczynnik TDP został określony na 130W obciążone dodatkowymi dwoma rdzeniami będą pobierać jeszcze więcej mocy. Stąd też procesory Xeon E5 mają pobierać maksymalnie aż 150W mocy przy częstotliwości zegara 3GHz dla wszystkich 8-rdzeni, natomiast przy częstotliwości 2.5GHz, pobór mocy spadnie do 95W. Nowe Xeony mają też wykorzystywać 20MB pamięci podręcznej L3 cache.

Ze względu na fakt iż jednostki Xeon przeznaczone są głównie na rynek serwerowy, są to konstrukcje używane w budowaniu systemów wieloprocesorowych przy zastosowaniu co najmniej dwóch gniazd LGA 2011. Nowe procesory Xeon E5 wykorzystują także 4-kanałowy kontroler pamięci DDR3 oraz 2-kanały QPI służące do komunikacji pomiędzy procesorami. Trzeba się jednak zastanowić nad tym czy nie warto poczekać na zapowiedziane już procesory Ivy Bridge-E, oraz oparte na ich architekturze Xeony E7, które będą miały więcej rdzeni i będą pobierały mniej energii. Z drugiej jednak strony, nie zobaczymy ich wcześniej niż za rok, więc decyzja o zakupie 8-rdzeniowych Xeonów zależy nadal od indywidualnych potrzeb firmy.

źródło:vr-zone
This entry was posted in Newsy, Płyty główne & CPU and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>